В Федерації роботодавців виступили проти накопичувального пенсійного забезпечення


В Федерації роботодавців закликають народних депутатів посприяти відкликанню проекту Закону «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Йдеться про законопроект № 2683 від 27 грудня 2019 року.

На сьогодні продовжується дискусія навколо доцільності впроваджувати в Україні загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення (другий рівень пенсійної системи із залученням приватних пенсійних фондів).

Роботодавці розуміють, що необхідно вирішувати питання адекватності пенсійного забезпечення для нинішнього та майбутніх поколінь пенсіонерів. Однак вони вважають запропоновану модель вкрай ризикованою з огляду на дуже неоднозначний світовий досвід та поточний стан української економіки та суспільного розвитку.

Під час останньої глобальної кризи, яка розпочалась у 2008 році, недоліки пенсійних систем другого рівня виявилися повною мірою, і багато країн вирішили скасувати реформу зменшивши внески, спрямовані до приватних пенсійних фондів (Словаччина, Польща, Румунія), або повністю скасувавши систему другого рівня та передали активи приватних пенсійних фондів до державної пенсійної системи (Угорщина).

Серед переконливих аргументів проти впровадження в Україні загальнообов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення:

— непоінформованість працівників про переваги та недоліки пенсійної системи другого рівня та про те, як це вплине на їхні пенсії.

— відсутність будь-яких гарантій з боку держави стосовно збереження та захисту від інфляційного знецінення накопичених пенсійних коштів. Учасники системи несуть повну відповідальність за її провали;

— корупційні ризики відбору учасників ринку, допущених до роботи на другому рівні: недержавні пенсійні фонди, компанії з управління активами, банки-зберігачі, страховики;

— монопольне становище Центрального адміністратора системи, який не матиме жодних стимулів для підвищення ефективності своєї діяльності;

— відсутність в Україні масового успішного досвіду роботи добровільної системи недержавного пенсійного забезпечення (третього рівня). Тобто, фактично доведена неспроможність накопичувальної пенсійної системи бути привабливою для роботодавців та найманих працівників без примусу з боку держави;

— необхідність адекватної компенсації роботодавцям, працівникам та сьогоднішньому поколінню пенсіонерів коштів, які відволікатимуться у накопичувальну пенсійну систему.

Міжнародна організація праці в нинішніх умовах не рекомендує Україні запроваджувати пенсійну систему другого рівня. Натомість вона рекомендує перенаправити будь-які додаткові ресурси до державної пенсійної системи аби зменшити дефіцит та покращити адекватність пенсійних виплат.

Матеріали до теми


Інформація для учасників бойових дій: яке пенсійне забезпечення передбачено
Осіб, які належать до учасників бойових дій, визначено статтею 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551 «Про ...
Про пенсії для тих, хто тимчасово змінив фактичне місце проживання: пояснення щодо отримання
Особи, які отримували пенсії через АТ «Укрпошта» (у відділеннях або з доставкою додому) та тимчасово змінили фактичне місце проживання, можуть ...