...
Реєструйся

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами в період воєнного стану


У мирний час зазначену відпустку можна було оформити лише на підставі листка непрацездатності, виданого зареєстрованим медичним закладом, в якому жінка перебувала на обліку, і лише після консультації лікаря. Однак під час воєнного стану для деяких працівників ця можливість стала недоступною. Тому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 квітня 2022 року № 675 (набув чинності 3 травня 2022 року) було внесено зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 1 червня 2021 року № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» та до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 червня 2021 року № 1234 (далі — Порядок № 1234). Зазначені зміни спростили процедуру видачі медичних документів з тимчасової непрацездатності.

На період дії воєнного стану та протягом 3 місяців із дня його припинення або скасування медичний висновок зі встановленою відміткою про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном, може формуватися лікарем на підставі медичних записів, які внесені таким лікарем відповідно до виданих за кордоном медичних документів (їх копій), що підтверджують тимчасову непрацездатність, за категорією «Вагітність та пологи».

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Відповідно до статті 12 Закону № 2136 період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).
Отже, у наданні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами не може бути відмовлено працівнику будь-якого підприємства.

 

Відповідно до абзацу третього статті 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану надання у зв’язку з вагітністю та пологами не може здійснюватися без збереження заробітної плати та бути перенесеним після припинення або скасування воєнного стану.

Порядок дій щодо надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

Алгоритм дій щодо надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами залежатиме від того, перебуває вагітна жінка на обліку у зв’язку з вагітністю чи ні.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 
0 (800) 21 99 77

Алгоритм

Надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, коли вагітна жінка перебуває на обліку

  1. На 30 тижні вагітності жінка зв’язується з лікарем, який вів або веде її вагітність, і надсилає йому медичні документи (їх копії) з останнього обстеження в країні перебування та заявляє про бажання сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність.

Звернути увагу!
Медичні документи або їх копії можуть бути надіслані поштою або надані лікарю за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (електронна пошта, мобільні застосунки, соціальні мережі тощо). Необхідність перекладу державною мовою таких документів визначає лікар у випадках, коли неможливо сформувати медичний запис з використанням мови оригіналу медичного документа.

  1. На підставі наданих документів (їх копій) лікар перевіряє в електронній системі охорони здоров’я медичний запис про вагітність, що перебігає під медичним супроводом лікаря за кордоном, та створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність, що буде підставою для автоматичного створення електронного листка непрацездатності.
  2. На підставі медичного висновку роботодавець надає працівниці відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому законодавством не передбачено, що надання такої відпустки має оформлюватися наказом…

 

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Розлогіше про особливості прийняття на роботу, звільнення, переведення, сумісництва працівників з дітьми тощо, зокрема щодо певних гарантій для вагітних жінок, додаткових відпусток працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, і додаткових відпусток одиноким матерям відповідно до трудового законодавства України та багато інших моментів і ситуацій проаналізовано й систематизовано у спецвипуску № 04/2024 «КАДРОВИК.UA» — «Працівники з дітьми».

Джерело: КАДРОВИК.UA

Працівники з дітьми. Спецвипуск № 4, 2024

Матеріали до теми


Відпустка перервалась через лікарняний: як це впливає на зарплату і страхові виплати
Якщо працівник захворів під час щорічної відпустки, він все одно має право на отримання лікарняних. Такі виплати починаються з шостого ...
Як діяти роботодавцю у разі смерті працівника під час відпустки
Пунктом 82 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначено, що смерть працівника, визнання його судом безвісно відсутнім або оголошення ...