Реєструйся

Військовий облік для жінок: що потрібно знати та як діяти


Відповідно до частини 11 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі — Закон № 2232) жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників.

Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки за їх бажанням беруться на військовий облік військовозобов’язаних у порядку та строк, визначені частиною 11 статті 26 Закону № 2232.

Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. 

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 21 99 77 • info@mediapro.com.ua

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці другому частини 11 статті 1 Закону № 2232, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, та Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, затверджено наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313.

 

Працевлаштування на роботу жінок, які перебувають на військовому обліку, та ведення щодо них персонального військового обліку

До 17 травня 2024 року Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі — Порядок № 1487), містив норму (абзац перший п. 51), де було закріплено, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) до затвердження Порядку № 1487 (до 5 січня 2023 року), можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 21 99 77

Проте постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 563 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (далі — Постанова № 563) таку норму було виключено із Порядку № 1487.

Постанова № 563 набрала чинності з 18 травня 2024 року, і саме з цієї дати жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, мають надавати при працевлаштуванні військово-обліковий документ.

Отже, якщо після 18 травня 2024 року ви працевлаштовуєте жінку на посаду, яка вимагає наявності освіти за медичною або фармацевтичною спеціальністю, то тут усе зрозуміло — вимагайте у такої жінки військово-обліковий документ.

Однак як бути роботодавцеві у ситуації, коли посада, на яку претендує жінка, не вимагає наявності освіти за медичною або фармацевтичною спеціальністю?

Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 21 99 77

Причиною виникнення такого запитання є те, що теоретично у претендентки на посаду, яка не вимагає освіти за медичною або фармацевтичною спеціальністю, може бути така освіта або ж вона могла стати на військовий облік військовозобов’язаних за власним бажанням. При цьому відповідно до статті 25 Кодексу законів про працю України при укладенні трудового договору забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про їх партійну і національну належність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством.

Отже, вимагати документ про освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, якщо посада, на яку претендує жінка не вимагає наявності такої освіти, роботодавець не має права.

У такому випадку можна лише запропонувати роботодавцю скласти та вручати жінкам при працевлаштуванні повідомлення, у якому зазначити, хто з жінок має надавати при прийнятті на роботу військово-обліковий документ…

Ще більше корисних ексклюзивних матеріалів від провідних експертів й аналітиків знайдете на шпальтах Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 5-2025. Статті доступні тільки для передплатників видання.

Розлогіше про те, як працевлаштовувати на роботу жінок, які перебувають на військовому обліку, який алгоритм взяття жінки на персональний військовий облік та чи потрібно вести персональний військовий облік працівниць, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA» у статті головного редактор видання Мар’яни Винничук «Військовий облік жінок».

Джерело: КАДРОВИК.UA

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Матеріали до теми


Водії в освітній сфері підлягають бронюванню: нові зміни від Кабміну
Уряд оновив Перелік посад і професій військовозобов’язаних, які можуть бути заброньовані під час мобілізації. Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України ...
Мінцифри готує рішення: як бронювати працівників, якщо директор — іноземець
Наразі вносити дані про військовозобов’язаних для бронювання працівників має керівник критичного підприємства. Проте в керівників-іноземців такої можливості немає, адже для ...
Чи штрафуватимуть тих, хто не пройде ВЛК повторно — відповідь Міноборони
До 5 червня військовозобов’язані віком від 25 до 60 років мають пройти повторну ВЛК. Тим, хто проігнорує цю вимогу, загрожуватиме ...
Більше місць і стипендія до 20 тисяч гривень: військові виші змінюють умови навчання
У 2025 році військова освіта в Україні зазнає змін. У вишах стане більше місць, нові напрямки та збільшать розмір стипендій ...