Засвідчені Торгово-промисловою палатою обставини непереборної сили дають підприємству право не виконувати вимоги трудового законодавства
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 11 листопада 2015 розглянув справу № 6-2159цс15 за позовом скороченого в липні 2014 р.працівника до краматорського підприємства про стягнення середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати та відшкодування моральної шкоди.
При розгляді Суд сформулював таку правову позицію. Згідно з частиною першою статті 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Згідно з частиною першою статті 117 КЗпП у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у статті 116 КЗпП, за відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Згідно зі статтею 4 КЗпП законодавство про працю складається з КЗпП та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього. Відповідно частина перша статті 9 Цивільного кодексу (ЦК) кореспондується з вищевказаною статтею КЗпП щодо застосування ЦК до врегулювання відносин, зокрема, до трудових відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
Враховуючи неврегульованість трудовим законодавством відносин з приводу відшкодування майнової та моральної шкоди, положення цивільного законодавства можуть поширюватися на ці відносини.
Враховуючи позовні вимоги у даній справі, зокрема, вимоги про виплату компенсації у зв’язку з несвоєчасною виплатою належних працівникові сум, тобто свого роду відшкодування заподіяної майнової шкоди, а також відшкодування моральної шкоди, які регулюються главою 82 ЦК, застосуванню підлягають положення цивільного законодавства.
Статтею 617 ЦК передбачено, що особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
У пункті 1 частини першої статті 263 ЦК наведені ознаки непереборної сили та визначено, що непереборна сила — це надзвичайна або невідворотна за даних умов подія.
Таким чином, непереборною силою є надзвичайна та невідворотна зовнішня подія, яка повністю звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов’язання, якщо тільки остання не могло її передбачити або передбачила, але не могла їй запобігти, і ця подія завдала збиток.
Відповідно до статті 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні», Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) і видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, які об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди і т.д.), обов’язків відповідно до законодавчих та інших нормативних актів, а саме загроза війни , збройний конфлікт або серйозна загроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратство, заворушення тощо.
Висновком Донецької торгово-промислової палати від 6 серпня 2014 № 2199 встановлено, що терористичні акти, диверсії, захоплення будівель та споруд, захоплення заручників, блокування та пошкодження об’єктів транспортної системи, відсутність ефективного контролю органів державної влади України в даному населеному пункті станом на 6 серпня 2014 унеможливили виконання зобов’язань, зокрема, розрахунки з оплати праці, а тому Донецька торгово-промислова палата дійшла висновку, що дійсно настали обставини непереборної сили з 14 травня 2014 для ВАТ «Краматорський завод важкого верстатобудування» при здійсненні господарської діяльності на території м Краматорськ і Донецької області, які свідчать про наявність загрози виникнення / накопичення податкового боргу і є підставою для відстрочення грошових зобов’язань / податкового боргу.
Джерело: Ліга-Закон