...
Реєструйся

Виконання роботи за декількома професіями і надання додаткових відпусток


КОНСУЛЬТУЄ МIНIСТЕРСТВО СОЦIАЛЬНОЇ ПОЛIТИКИ УКРАЇНИ
Вiддiл регулювання умов i охорони працi

ПИТАННЯ: Пiдприємство займається крiпленням та освоєнням свердловин на пiдприємствах, зайнятих видобуванням нафти та газу. Усi працiвники, якi працюють за професiєю моториста на постiйних засадах згiдно зi штатним розписом, мають посвiдчення машинiста.

Чи можна доручити мотористовi виконання функцiональних обов’язкiв машинiста (за наявностi посвiдчення) без унесення змiн до штатного розпису, без оформлення наказу по кадрах на переведення, враховуючи право на додаткову вiдпустку вiдповiдно до результатiв атестацiї робочих мiсць за виконання дорученої роботи?

Яким документом по пiдприємству слiд оформити таке доручення?

Яким документом по пiдприємству (чи державним) можна урiвняти додаткову щорiчну вiдпустку за шкiдливi умови працi моториста та машинiста?

ВIДПОВIДЬ: За частиною 2 ст. 2 та ст. 21 i 24 КЗпП право на працю реалiзується укладенням трудового договору про роботу на пiдприємствi (в установi, органiзацiї), який оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця про прийняття на роботу згiдно iз заявою працiвника.

У пунктi 16 Загальних положень Довiдника квалiфiкацiйних характеристик професiй працiвникiв (далi – Загальнi положення), що мiстяться у випуску 1 «Професiї працiвникiв, що є загальними для всiх видiв економiчної дiяльностi» (роздiл «Професiї робiтникiв»), затвердженому наказом Мiнпрацi України вiд 29.12.2004 р. № 336, передбачено, що в разi виконання робiтником робiт, що належать до рiзних професiй, трудовий договiр укладається за згодою сторiн з професiї, яку визнано основною. Основною вважається професiя з найбiльшим обсягом виконуваних робiт порiвняно з iншими професiями.

Також Загальними положеннями передбачено, що конкретний перелiк робочих обов’язкiв визначається робочими iнструкцiями робiтникiв, якi розробляють i затверджують роботодавцi на пiдставi типової квалiфiкацiйної характеристики, ураховуючи конкретнi завдання та обов’язки, функцiї, права, вiдповiдальнiсть робiтникiв та особливостi штатного розпису пiдприємства, установи, органiзацiї.

За потреби завдання та обов’язки, включенi до типової квалiфiкацiйної характеристики тiєї або iншої професiї, можуть бути розподiленi мiж окремими виконавцями або коло завдань та обов’язкiв окремих робiтникiв може бути розширене з дорученням їм робiт, передбачених для рiзних груп професiй, рiвних за складнiстю, виконання яких не потребує iншої квалiфiкацiї.

До робочих iнструкцiй може бути внесено змiни, доповнення лише на пiдставi наказу керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї за згоди робiтника.

Отже, якщо пiд час укладання трудового договору роботодавець та робiтник домовилися про те. що робiтник згоден виконувати роботу за кiлькома професiями, та визначили основну професiю, роботодавець оформлює наказ про прийняття на роботу згiдно iз заявою робiтника.

Згiдно з п. 2.14 Iнструкцiї про порядок ведення трудових книжок працiвникiв, затвердженої наказом Мiнпрацi, Мiн’юсту i Мiнсоцзахисту України вiд 29.07.93 р. № 58, записи про назву роботи, професiї або посади виконують для робiтникiв та службовцiв вiдповiдно до назв професiй i посад, зазначених у Класифiкаторi професiй.

При цьому слiд зауважити: якщо робiтник виконує роботи рiзних професiй, до його трудової книжки вноситься професiя, яку визнано основною.

Право працiвникiв на щорiчнi додатковi вiдпустки за роботу iз шкiдливими i важкими умовами працi та за особливий характер працi визначається вiдповiдно до Спискiв виробництв, робiт, цехiв, професiй i посад, зайнятiсть працiвникiв в яких дає право на такi вiдпустки, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.11.97 р. № 1290 (iз змiнами).

Для працiвникiв, не передбачених цими Списками, або для надання працiвникам вiдпустки бiльшої тривалостi, нiж передбачено Списками, може бути застосовано норму ст. 7 Закону України «Про охорону працi», згiдно з якою роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працiвниковi пiльги i компенсацiї, в тому числi щорiчнi додатковi вiдпустки, не передбаченi законодавством.

За матеріалами  Навчального центру «Домінанта»