Передплати журнал

Як здійснюватиметься підготовка громадян України до нацспротиву


Уряд визначив, як в Україні організовуватиметься і здійснюватиметься загальновійськова підготовка громадян України до національного спротиву.

Відповідну Постанову Кабінету Міністрів України було затверджено 29 грудня 2021 року № 1443 «Про затвердження Порядку організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву» (набрала чинності 13 січня 2022 року).

Згідно з документом загальновійськова підготовка громадян здійснюється в мирний час та особливий період незалежно від політичних та інших вподобань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання з метою формування в суспільстві готовності до стійкого опору агресору, зокрема в інформаційному просторі, патріотичної свідомості та стійкої мотивації, набуття та підтримання громадянами знань та практичних вмінь, необхідних для захисту України.

Загальновійськову підготовку проходять громадяни допризовного, призовного віку, військовозобов’язані, резервісти та інші категорії громадян, які виявили бажання долучитися до національного спротиву.

Загальновійськова підготовка поділяється на початкову і базову підготовку.

Початкова підготовка здійснюється з метою формування у громадян первинних загальновійськових знань і спеціальних компетентностей стосовно оборонної свідомості, ознайомлення громадян з місцем і роллю громадянина у зв’язку з усвідомленням свого обов’язку щодо збройного захисту України.

Базова підготовка здійснюється з метою підготовки громадянина, здатного виконувати завдання як у мирний, так і воєнний час у бойових умовах та сприяння набуттю громадянами первинних знань, умінь та навичок щодо порядку поводження із зброєю та її застосування, дій на полі бою (пересування та орієнтування на місцевості), надання домедичної допомоги, а також первинної психологічної допомоги (самодопомоги), поводження з саморобними вибуховими пристроями та формування стійких морально-психологічних якостей, необхідних для захисту України.

Загальновійськова підготовка організовується і проводиться згідно з вимогами Конституції України, Закону України від 16 липня 2021 року № 1702-IX «Про основи національного спротиву», Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу», Закону України від 6 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України», Закону України від 6 грудня 1991 року № 1934-XII «Про Збройні Сили України», інших нормативно-правових актів, а також цього Порядку.

Початкова підготовка організовується Міністерством освіти і науки України разом з Міноборони та включається до Державного стандарту профільної середньої освіти, що реалізується на третьому рівні повної загальної середньої освіти в закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших закладах освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти (далі — заклади освіти).

Організація початкової підготовки включає:

— планування заходів початкової підготовки;

— військово-професійну орієнтацію, військово-професійне інформування та військово-професійні консультації громадян під час здобуття базової середньої та профільної середньої освіти;

— створення та використання навчальної матеріально-технічної бази закладів освіти;

— всебічне забезпечення проведення початкової підготовки;

— керівництво початковою підготовкою.

Базова підготовка організовується та проводиться Міноборони разом з іншими заінтересованими органами виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, волонтерськими, громадськими та спортивними організаціями.

Організація базової підготовки включає:

— планування заходів базової підготовки;

— створення та використання навчальної матеріально-технічної бази;

— всебічне забезпечення проведення базової підготовки;

— керівництво базовою підготовкою.

Базова підготовка організовується відповідно до вимог наказів і директив Міноборони, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил на підставі досвіду, отриманого під час ведення бойових дій в районі проведення операції Об’єднаних сил, стандартів підготовки збройних сил держав – членів НАТО.

Під час організації проведення базової підготовки визначаються:

— кількість громадян, з якими буде проводитися базова підготовка;

— завдання, час, місця, порядок проведення такої підготовки;

— порядок здійснення заходів базової підготовки;

— потреба в підготовці спеціалістів для проведення їх навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та навчальних центрах Збройних Сил.

Нагадаємо, з 1 січня 2022 року введено в дію Закон України від 16 липня 2021 року № 1702-IX «Про основи національного спротиву».

Джерело: ЛІГА закон

Матеріали до теми


Відпустка у зв’язку з усиновленням дитини під час воєнного стану
Особі, яка усиновила дитину із числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, надається одноразова оплачувана відпустка у зв’язку з усиновленням ...
Які умови припинення трудових відносин при спрощеному режимі регулювання: відповідає Держпраці
Відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) у разі застосування спрощеного режиму регулювання трудових відносин, ...