За порушення законодавства про працю пiд час установлення випробувального строку передбачено кримінальну, адмiнiстративну, дисциплiнарну та фiнансову вiдповiдальнiсть.
Відповідно до ст. 172 Кримінального кодексу України незаконне звiльнення працiвника з роботи з особистих мотивiв, а також iнше грубе порушення законодавства про працю карається штрафом вiд 2 до 3 тис. неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (нмдг), що становить від 34 000 до 51 000 грн, або позбавленням права обiймати певнi посади чи провадити певну дiяльнiсть на строк до трьох рокiв, або виправними роботами на строк до двох рокiв. Тi самi дiї, вчиненi щодо неповнолiтнього, вагiтної жiнки чи матерi, яка має дитину вiком до 14 рокiв або дитину-iнвалiда, караються штрафом вiд 3 до 5 тис. нмдг, що становить від 51 000 до 85 000 грн, або позбавленням права обiймати певнi посади чи провадити певну дiяльнiсть на строк до 5 рокiв, або виправними роботами на строк до 2 рокiв, або арештом на строк до 6 мiсяцiв.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) установлено вiдповiдальнiсть за порушення встановлених термiнiв виплати пенсiй, стипендiй, заробiтної плати, виплати їх у неповному обсязi, термiну надання посадовими особами пiдприємств, установ, органiзацiй (підприєство) незалежно вiд форми власностi та фiзичними особами — пiдприємцями працiвникам, у тому числi колишнiм, на їхню вимогу документiв щодо їхньої трудової дiяльностi на такому пiдприємствi чи у фiзичної особи — пiдприємця, потрiбних для призначення пенсiї (про стаж, заробiтну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР, або надання таких документiв, що мiстять недостовiрнi данi, порушення термiну проведення атестацiї робочих мiсць за умовами працi та порядку її проведення, а також iншi порушення вимог законодавства про працю у виглядi накладення штрафу на посадових осiб пiдприємств незалежно вiд форми власностi та громадян — суб’єктiв пiдприємницької дiяльностi вiд 30 до 100 нмдг,що становить від 510 до 1700 грн.
Повторне впродовж року вчинення порушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, за яке особу вже було пiддано адмiнiстративному стягненню, або тi самi дiї, вчиненi щодо неповнолiтнього, вагiтної жiнки, одинокого батька, матерi або особи, яка їх замiнює i виховує дитину вiком до 14 рокiв або дитину-iнвалiда, вiдповiдно до ч. 2 ст. 41 КУпАП тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осiб пiдприємств незалежно вiд форми власностi та громадян — суб’єктiв пiдприємницької дiяльностi вiд 100 до 300 нмдг, що становить від 1700 до 5100 грн.
Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України (КЗпП) юридичнi та фiзичнi особи — пiдприємцi, якi використовують найману працю, несуть вiдповiдальнiсть у виглядi штрафу в разi порушення iнших вимог трудового законодавства, крiм передбачених аб. 2—5 ч. 2 ст. 265 КЗпП, — в розмiрi мiнiмальної заробiтної плати.
Процедура притягнення працiвника до дисциплiнарної вiдповiдальностi визначена главою X КЗпП.
У разi виявлення порушення до працiвника, який своїми дiями вчинив порушення законодавства, може бути застосовано дисциплiнарне стягнення у виглядi догани або звiльнення.
Дисциплiнарнi стягнення застосовуються органом, якому надано право приймати на роботу (обирати, затверджувати i призначати на посаду) такого працiвника.
Джерело: Управління Державної служби України з питань праці у Хмельницькій області