1 грудня 2024 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі — Постанова № 1332).
Відповідно до абзацу третього пункту 8 Постанови № 1332 військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5.
Норма не поширюється на:
- державні та комунальні підприємства, установи й організації (далі — підприємство), господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності
- господарські товариства, більше 50 % акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %
- резидентів Дія Сіті
- юридичних осіб — релігійних організацій
- працівників операторів газорозподільних систем, визначених наказом таких операторів, які виконують аварійно-відновлювальні роботи газорозподільних систем у складі аварійних бригад, здійснюють запобіжні заходи для безаварійної експлуатації систем газопостачання, які визначені Міністерством енергетики України критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
Щодо складників заробітної плати
Згідно зі статтею 8 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2025 року дорівнює 8000 грн. Отже, для бронювання військовозобов’язаних працівників, які обіймають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, розмір нарахованої їм щомісячної заробітної плати протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, має бути не нижче 8000 · 2,5 = 20 000 грн.
Щодо складників заробітної плати, то Постановою № 1332 не визначено жодних обмежень. У зв’язку з цим до уваги береться загальна сума заробітної плати, включаючи основну заробітну плату, додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, передбачені Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5 (далі — Інструкція № 5).
Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • info@mediapro.com.ua
Щодо періодів нарахування заробітної плати
Під час застосування цієї норми береться до уваги сам факт нарахування заробітної плати незалежно від того, за який період у відповідному місяці нараховані окремі виплати: премії, одноразові винагороди тощо.
Приклад
Премію обчислено у січні, а нараховано у лютому. Така премія враховується під час визначення загального розміру нарахованої заробітної плати за лютий.
Також важливо зауважити, що береться розмір нарахованої заробітної плати до сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору. У зв’язку з цим розмір одержаної (виплаченої) працівником заробітної плати в кожному місяці може бути меншим.
Постановою № 1332 внесено зміни до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (далі — Постанова № 76).
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977
Абзацом сьомим пункту 2 Постанови № 76 передбачено, що для визначення підприємства критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників підприємств за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством.
Норма не поширюється на:
- державні та комунальні підприємства
- господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності
- господарські товариства, більше 50 % акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %
Ще більше корисних матеріалів від провідних експертів й аналітиків знайдете на шпальтах Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 2-2025. Статті доступні тільки для передплатників видання.
Позиція Мінекономіки щодо розрахунку середньої заробітної плати
У листі Мінекономіки від 11 грудня 2024 року № 2704-25/89101-01 «Щодо розрахунку середньої заробітної плати» зазначено, що розрахунок середньої заробітної плати рекомендовано здійснювати відповідно до даних Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 (далі — Податковий розрахунок), шляхом ділення суми рядків 1.1 «сума нарахованої заробітної плати», 1.3 «сума оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платників податків», 1.4 «сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України» на рядок 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату»…
Докладніше про нарахування заробітної плати заброньованому працівнику, що входить до складу зарплати заброньованого працівника, чи входитиме до нарахованої заробітної плати премія, нарахована в попередньому місяці, а виплачена в поточному, та як розрахувати розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб підприємства приватної форми власності для цілей бронювання — висвітлено в лютневому випуску журналу «КАДРОВИК.UA» у статті декана факультету управління персоналом, соціології та психології Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, доктора економічних наук Світлани Цимбалюк «Заробітна плата для цілей бронювання: склад, розрахунок, виплата».
Джерело: КАДРОВИК.UA