Експерти пояснюють: у грудні українці готуються відпочивати, а не працювати.
Безробіття в Україні весь рік зменшувалося, але грудневий стрибок звів всю спадну динаміку нанівець. Згідно з даними Державного комітету статистики України, у січні 2010-го кількість зареєстрованих безробітних становила 526,7 тис. осіб, у травні – 419,4 тис., в серпні – 396,8 тис. в листопаді – 449,7 тис., а в грудні – 544,9 тис. Таким чином, тільки за останній місяць 2010 року число безробітних збільшилося на 21 відсоток.
Відповідно збільшилося навантаження на 10 вільних робочих місць. Якщо в січні 2010-го на 10 вакансій припадало 83 безробітних, у травні – 54, у серпні – 48, то у грудні їх кількість зросла до 88 осіб.
Кількість безробітних жінок традиційно перевищує кількість безробітних чоловіків (296 тис. проти 249 тис.), а безробіття в місті набагато вище, ніж у селі (309 тис. проти 236 тис.).
Здавалося б, у ситуації зростаючого безробіття число грудневих пошукачів мало б зрости, однак не все так просто.
– Ось уже вкотре грудневий ринок праці наочно доводить, що він – особливий. У цей місяць ситуація на ринку праці перевертається з ніг на голову – умови починають диктувати пошукачі, – каже керуючий партнер рекрутингової компанії SM Consulting Сергій Марченко. – І цьому є просте і зрозуміле пояснення.
Справа в тому, роз’яснює експерт, що напередодні Нового року на ринку з’являється маса вакансій. Насамперед це вакансії, пов’язані з торгівлею і сферою послуг. Розраховуючи на високі різдвяні продажі, гравці цих ринків найчастіше саме в грудні відкривають нові магазини і точки продажу, яким потрібний персонал. Крім того, вже існуючі магазини наймають додатковий тимчасовий персонал на кілька святкових тижнів, тому що навантаження на штатний персонал зростає в рази, і він не встигає обслужити всіх охочих придбати товар або послугу.
– Важливий і такий момент: кінець року є якоюсь психологічної гранню, яку багато хто бажають перейти у всеозброєнні – у тому числі і з повністю укомплектованим штатом, тому багато роботодавці прагнуть заповнити вакантні місця в штатному розкладі до настання Нового року – продовжує Марченко. – Але не варто думати, що безробітні радіють наданим можливостям і носяться по співбесідах у пошуках роботи своєї мрії. Якраз навпаки: так само традиційно, як роботодавці в грудні заповнюють ринок праці, пошукачі ринок покидають. Починаючи з другого тижня грудня кількість пошукачів починає стрімко зменшуватися, падаючи практично до нуля в останній тиждень перед Новим роком. І роботодавцям не залишається іншого, крім як підвищувати зарплати і вмовляти кандидатів, яким раніше відмовили, попрацювати.
У грудні часто зарплатні пропозиції зростають більш ніж на 50 відсотків. Наприклад, напередодні Нового року до нас зверталася одна роздрібна мережа, готова платити тимчасовим касирам 250 грн. на день, тоді як зазвичай більше 150 грн. за таку роботу не платять.
Утім, усе коли-небудь закінчується, в тому числі і свята. «Аномальний» грудень залишився у минулому і настав січень. І знову настав час роботодавців, які тепер цілий рік відіграватимуться на пошукачах за «веселий» грудень.
За матеріалами: Комсомольская правда