Проект видавничого дому «МЕДІА-ПРО»

Чим здивувати програміста або нематеріальна мотивація ІТ-спеціаліста

Дата публікації: 18.01.2013

Програмісти сьогодні - найбільш затребувані і найнеобхідніші працівники. Вони майже єдині, у кого постійно і завжди істотно зростають зарплати, і хто за будь-яких кризових умов залишаються затребуваними на ринку. Але зарплатне зростання не безмежне. Чим же може здивувати такого фахівця роботодавець, якщо ресурси для матеріальної мотивації вичерпані?

Є кілька бонусів, які в пропозиціях про роботу публікуються майже також часто, як і обіцянка "конкурентної" зарплати.

По-перше, це вільний або гнучкий графік. Майже всі роботодавці впевнені, що для програмістів дуже важливо мати можливість працювати тоді, коли є натхнення, а не в фіксоване робочий час. Тому пропозиція працювати за гнучким графіком, а також можливість при необхідності працювати вдома зустрічаються в переважній більшості вакансій.

Також IT-компанії вважають, що залучити кращих кандидатів їм допоможе гарний офіс і його вдале розташування. Згадка про комфортний \ сучасний \ затишний \ облаштований в стилі хай-тек офіс в центрі міста або біля метро можна зустріти майже в кожному оголошенні. Іноді також згадують безкоштовну парковку для співробітників.

Професійне зростання (курси, тренінги, конференції) та можливість вивчати нові технології теж не відстають у нашому рейтингу. Світ IT не стоїть на місці, і прагнення розвивати персонал обумовлене не тільки бажанням мотивувати співробітників, але і жорсткою конкуренцією на ринку, а також браком кваліфікованих фахівців. Більшість компаній просто змушені займатися освітою програмістів, на що і вказують в описах вакансій в розділі про додаткові бонуси.

Рідкісним бонусом, який можуть запропонувати тільки великі роботодавці, є індивідуальні плани розвитку кар'єри. Для цього у відділі персоналу великих компаній працює фахівець, що займається виключно плануванням кар'єри та розвитком співробітників.

Курси англійської мови - популярний вид нематеріальної мотивації для співробітників IT-компаній. Така політика роботодавців зрозуміла. З одного боку додатковий плюс до бренду роботодавця. З іншого - робота IT-компаній майже завжди передбачає спілкування з іноземним замовником, і навчити фахівця англійської мови простіше, ніж шукати вже знаючого.

Багато роботодавців також вважають, що приємним бонусом за хорошу роботу можуть бути ділові поїздки закордон. Часто саме цей вид трудової діяльності вказують в розділі, що описує "переваги" майбутньої роботи.

"Цікаві динамічні проекти" і "кар'єрний ріст" – стандартні формулювання, використовувані рекрутерами для заманювання девелоперів. Також майже завжди згадують оплату відпусток і лікарняних. Деякі компанії обіцяють не тільки компенсацію відпустки, але і його збільшення з 24 до 28 днів.

Є "бонуси" не настільки поширені, але не менш популярні серед роботодавців і, на думку фахівців з персоналу, привабливі для кандидатів.

Серед таких:

Медична страховка (інколи уточнюють, що добровільна). Рідше в якості бонусу також пропонують послуги корпоративного доктора.

Корпоративні заходи - часто уточнюють, що свята проводяться як для співробітників, так і для їхніх родин, і навіть обіцяють окремі дитячі свята.

Часто роботодавці забезпечують працівникам IT різні фітнес-заходи, починаючи з пейнт-болу та оренди залу для футболу, і закінчуючи тенісними столами, міні-більярд і турніками безпосередньо в офісах. Часто наймачі обіцяють оплатити працівникам заняття в спорт-комплексах частково або повністю. У неробочий час програмістів можуть зводити в похід в Крим або Карпати або запросити на Новий Рік в Буковель.

Тим, хто не любить активно проводити час, багато IT-компанії обіцяють каву, чай, цукерки і печиво на кухні в необмежених кількостях. Досить часто пропонують повну або часткову компенсацію обідів.

Особливим бонусом, що зустрічається тільки у вакансіях для програмістів, можна назвати "горизонтальну" структуру компанії, відсутність складних ієрархічних відносин (мінімум керівництва) та демократичний стиль управління. Керівників співробітникам обіцяють "мудрих" або хоча б "осудних" і "адекватних і з почуттям гумору". Майбутніх колег описують як "колектив ерудованих, сильних людей, професіоналів у своїй справі". Саме такі характеристики робочої атмосфери будуть залучати програмістів і найбільше їх мотивувати.

Бажаючі виділитися серед конкурентів і привернути тільки кращих із кращих пропонують своїм претендентам нестандартні мотиватори та бонуси:

- Програми знижок або пільгове кредитування;

- Оригінальні офісні традиції - День круасана щоп'ятниці або загальний для всієї компанії сніданок в один з днів тижня;

- Можливість розвивати свої проекти в робочий час (10% робочого часу);

- Автострахування та страхування життя;

- Грошові бонуси до важливих подій в особистому житті (весілля або народження дитини).

Дослідження проведено на основі бази даних вакансій і резюме Міжнародного кадрового порталу hh.ua в Україні в січні 2013 року.