...
Реєструйся

Чи має право опікун повнолітньої дитини на додаткову соціальну відпустку?


Ситуація:

Працівник (вік ― 68 років), який опікується повнолітньою дитиною ― особою з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи (39-річного віку), звернувся з проханням надати йому додаткову соціальну відпустку. Чи має він право на таку відпустку, якщо його дружина, котра також оформила опіку над цією дитиною, не працює?

 

Рішення:

Насамперед слід зауважити, що умови, порядок надання та види відпусток регламентуються нормами Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 504 право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Соціальна та «несоціальна» відпустки: особливості надання – читайте у спецвипуску журналу «КАДРОВИК.UA»

Відповідно до статті 19 Закону № 504 одному з батьків, які  мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину чи особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 Кодексу законів про працю України).

Соціальна відпустка одинокій матері: коли надати, а коли відмовити? – читайте у спецвипуску журналу «КАДРОВИК.UA»

За наявності кількох підстав для надання зазначеної відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Щоб отримати додаткову соціальну відпустку, опікун має надати такі документи:

  • заяву;
  • копію паспорта (документа, що його замінює) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
  • копію рішення суду про призначення опікуна.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 504 за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. Ця норма не поширюється на соціальну відпустку, передбачену статтею 19 Закону № 504.

Варто звернути увагу, що згідно зі статтею 24 Закону № 504 у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток працівників
Формат (розмір): 210×297 мм
Обсяг: 60 с.

Нагадаємо, що відповідно до частини сьомої статті 20 Закону № 504 додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6–8 цього Закону, а також понад щорічні відпустки, установлені іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються в порядку, визначеному  статтею 11 зазначеного Закону.

Таким чином, працівник, який оформив опіку над повнолітньою дитиною — особою з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, має право на додаткову соціальну відпустку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Відеокурс «Відпустки працівникам, які мають дітей»

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
СИТУАЦІЯ Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?   РІШЕННЯ Оплачувана відпустка у зв’язку з ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...
Кейс для кадровика. Повідомлення про масове вивільнення працівників
Якщо на підприємстві планується масове вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням їхньої чисельності, не пізніше ніж за 2 місяці до ...