...
Реєструйся

Зміна посади й обов’язків у бібліотеці: що з відпусткою більшої тривалості?


Чи зберігається право на щорічну відпустку більшої тривалості при зміні назви закладу, посади та посадових обов’язків працівників, яке відбувалося в межах бібліотеки закладу вищої освіти?

 

Відповідно до статті 6 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504), щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік. Для окремих категорій працівників законодавством України може бути передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки.

Щодо зазначеного випадку, коли працівники бібліотеки раніше користувалися відпусткою більшої тривалості, а потім відбулися зміни посад та перейменування в межах одного структурного підрозділу (бібліотеки), ситуація є наступною:

Листи Мінсоцполітики від 24 жовтня 2011 року № 391/13/116-11 та Мінекономіки України від 25 серпня 2021 року № 4712-06/42456-09, мають рекомендаційний характер. У цих листах зазначається, що право на збереження раніше встановленої тривалості відпустки втрачається при зміні місця роботи, посади, професії.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA» 

Однак ключовим аспектом є те, що переведення відбувалося в межах одного структурного підрозділу (бібліотеки). Хоча назви посад і посадові обов’язки змінювалися, це не є зміною місця роботи в розумінні повного переходу до іншого підприємства, установи чи організації. Переведення в межах однієї бібліотеки, навіть із зміною функціоналу, може розглядатися як внутрішні кадрові зміни, які не завжди призводять до втрати права на раніше встановлені гарантії, якщо це прямо не передбачено законом або колективним договором.

Законодавство України не містить прямої норми, яка б чітко регулювала збереження тривалості відпустки при внутрішніх переведеннях із зміною посади в межах одного підприємства, установи, організації, якщо працівник мав право на відпустку більшої тривалості до введення в дію Закону № 504. Оскільки в зазначених листах йдеться про втрату права при зміні місця роботи, посади, професії, то зміна лише посади в межах того ж самого закладу та структурного підрозділу може трактуватися по-різному. Зазвичай, коли працівник залишається працювати в тій самій установі, він зберігає всі права та гарантії, передбачені трудовим законодавством, якщо інше не обумовлено конкретними умовами переведення або положеннями колективного договору.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Додаткові відпустки надаються незалежно від тривалості основної щорічної відпустки і визначаються умовами колективного договору. Вони додаються до щорічної основної відпустки.

Оскільки переведення відбувалося в межах одного структурного підрозділу (бібліотеки) і працівники не змінювали місце роботи (установу) тривалість відпустки може зберігатися. Рекомендаційні листи не є нормативно-правовими актами і не можуть скасовувати права працівника, якщо ці права не скасовані законом.

Таким чином, надання додаткових відпусток, обумовлене колективним договором, має додаватися до основної відпустки і є обов’язковим для роботодавця.

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Серія Кадрових практикумів

Матеріали до теми


Чи може працівник вимагати для себе дистанційну роботу?
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього ...
Право на вихідну допомогу: як діяти кадровику без помилок
При звільненні працівників за певних обставин трудовим законодавством передбачено виплату вихідної допомоги. Її розмір залежить від підстав звільнення, а в деяких випадках ...
Міноборони запускає нову модель реабілітації військових за участю цивільних психологів
Міністерство оборони України активно працює над створенням чіткої та ефективної системи психологічної підтримки для військовослужбовців. Це так само важливо, як ...