...
Реєструйся

Десять кроків назустріч роботі до душі


Як відомо, якщо роботу людина виконує тільки як обов’язок і не отримує від неї задоволення, то й результати такої роботи навряд чи будуть втішними. Часто ми примиряємося з тим, що робота — це щось невідворотне й водночас неприємне, а все цікаве та захопливе в житті відбувається поза нею… Хоча насправді, якщо вже ми займаємося якось діяльністю, щось у ній нам таки подобається. І якщо визначити оце «щось» і зрозуміти, до чого ж таки «лежить душа», може виявитися, що достатньо невеликих змін, щоб отримувати від своєї роботи задоволення, а разом з ним — і хороші результати. Або — визначитися, що таки дійсно «ваше», і віднайти своє покликання — адже насправді знайти роботу, яка збагатить життя та принесе щастя, цілком можливо. Ось покроковий план, який може втілити кожен.

ОЦІНІТЬ ТОЧКУ «А»

Насамперед потрібно усвідомити та проаналізувати поточну ситуацію, яка буде вихідною точкою (точкою «А») у ваших пошуках. Що вам подобається та не подобається на нинішній роботі? Чи влаштовує рівень відповідальності та обсяг обов’язків? Чи цікаві завдання виконуєте? Наскільки гармонійні ваші стосунки з колективом? Чи комфортне у вас місце роботи та графік? Чи достатньою є оплата праці та чи еквівалентна вона вашому внеску? Які ще є приємні бонуси та особливості? Які додаткові складнощі та недоліки? Спробуйте щиро відповісти собі на ці запитання. Проясніть ситуацію, наскільки можете. Оцініть своє становище беземоційно, об’єктивно, наче сторонній спостерігач. Якщо раніше ви, можливо, відчували непевне невдоволення життям, то ця вправа цілком ймовірно допоможе вам побачити причини та корені проблеми.

Однак, щоб правильно оцінити поточний стан справ, слід поміркувати абстрактно, оцінити перспективу: чи влаштовувала б вас робота, якби ви були на посаді керівника організації чи, наприклад, вашого відділу, чи іншої аналогічної організації — тобто якби ви були на найвищій посаді, що відповідає вашій спеціалізації. Який би у вас тоді був розпорядок дня, обов’язки? Чи надихає вас перспектива колись обійняти цю посаду? Якщо «так», то, можливо, ви на своєму місці й займаєтеся саме тим, що потрібно для досягнення мети, яка вас тішитиме.
Усі роздуми про нинішню роботу потрібно закінчити в конструктивному руслі — відчути вдячність за весь досвід та все хороше, що було у вас тут, та з легкою душею будувати своє ще прекрасніше майбутнє.

ПОВІРТЕ, ЧИ ХОЧА Б ПРИПУСТІТЬ, ЩО ЗМІНИТИ ЖИТТЯ МОЖНА

Дуже важливий крок назустріч роботі до душі — це повірити, що щасливе та наповнене професійне життя можливе. У цьому допоможуть історії успішних людей, особливо тих, що починали у вашому віці (не важливо, чи вважаєте ви себе замолодою(им) чи надто літньою(ім)). Цей крок може бути непомітним, оскільки він пов’язаний із певною перебудовою свідомості. Тому може зайняти одну мить, а може тривати рік і більше. 
Потрібно розшити межі звичного. Цього легко досягти, якщо зробити щось нетипове для вас: прочитати книжку, яка б вас надихнула; подивитися мотиваційні відео; записатися на тематичний навчальний курс — живий або онлайн; відвідати якусь цікаву подію тощо. 
Можна також обговорити ваші сумніви щодо поточної роботи з кимось із близьких людей, але слід врахувати, якою є ця людина. Часто наші близькі надто зацікавлені в збереженні «статусу кво», бояться втратити переваги, які їм дає ваша поточна робота. Тож обговорювати можливість змін у житті найкраще з людиною, відкритою до нового, оптимістичною, в ідеалі, незацікавленою у коштах, які ви заробляєте. Головне, що має статися у результаті цього кроку, — це розширення вашого світогляду. Замість одного шляху, який ви бачили до цього, у вашій уяві з’явиться кілька, зовсім різних, ймовірних та малоймовірних, цікавих та ще цікавіших, невідомих та зовсім таємних.

ВІДКРИЙТЕСЯ НОВИММОЖЛИВОСТЯМ, СТВОРІТЬ НАМІР ЗНАЙТИ ІНШИЙ ШЛЯХ

Наступний крок — припустити один або кілька різних альтернативних варіантів вашої кар’єри. 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Вибираючи варіанти майбутніх занять, важливо не поспішати із вибором чогось престижного, високооплчуваного та навіть не обмежуватися переліком реальних професій, про які вам відомо. Ви можете знайти для себе нову професію. Також варто абстрагуватись від свого професійного досвіду, освіти, навчальних курсів, які ви проходили. Відкрийтесь ідеї, що ви можете спробувати та реалізуватись у чомусь абсолютно іншому. Дізнайтеся про себе більше, неначе про нового приємного знайомого. 

Запишіть усе, що ви знаєте про себе, та продовжуйте спостерігати за собою, які інтереси, риси та таланти ви проявляєте, а що вам найприємніше робити? Поспостерігайте — що ви робите тоді, коли ваш час жодним чином не розписаний? Коли не потрібно працювати на роботі чи по дому, коли не треба підтримувати розмову із кимось і взагалі нічого не потрібно робити. Нехай у ці моменти ви просто йдете по вулиці. Про що ви розмірковуєте, чим зайнята ваша уява? Що з цього могло б хоча б теоретично бути корисним іншим людям?

ЗАЛИШІТЬ ВАЛІЗУ БЕЗ РУЧКИ

Наступний крок — змиритися з тим, що заради роботи до душі доведеться відмовитись від певних звичних занять. Ваші 24 години на добу вже так чи так заповнені. Ви не можете «тягнути в нове життя валізу без ручки». Найімовірніше, багато зі звичних справ не допомагають вам стати щасливішою(им) та просто «з’їдають» ваш час, наприклад, перегляд серіалів та реаліті-шоу, пусті теревені, ігри на телефоні чи комп’ютері тощо. Щоб змінити життя, від чогось із того, що ви робите зараз, неминуче доведеться відмовитись. Які заняття, люди, плани, бажання лише відбирають енергію та жодним чином не наповнюють ваше життя? Поставтеся до цього спокійно й з розумінням. Виберіть свідомо те, від чого ви будете щасливі позбавитись, а також те, від чого ви готові відмовитись заради улюбленої роботи.

РОЗБЕРІТЬСЯ У СВОЇХ ІНТЕРЕСАХ

Що вам дійсно щиро цікаво? Про що ви можете говорити годинами й не втрачати інтерес? Якими досягненнями ви найбільше пишаєтесь? Про що ви можете подивитись безліч фільмів, прочитати купу книг та навіть прослухати багато лекцій? Якими уявними персонажами книг, кіно, казок чи вистав ви найбільше захоплюєтесь? Що саме вони такого зробили, що ви б теж хотіли? У чому був секрет їхнього успіху? Чи можна провести аналогію з вашим життям? Хто ваші кумири та чим таким цікавим вони займаються, що ви б із задоволенням запозичили у своє життя? Є безліч шляхів, як дізнатися про свої справжні інтереси. Головне, зацікавтеся собою, і всі таємниці вам відкриються.

 ВІДШУКАЙТЕ МОЖЛИВІ ПРОФЕСІЇ , У МЕЖАХ ЯКИХ МОЖНА РЕАЛІЗУВАТИ ВАШІ ІНТЕРЕСИ

Складіть перелік можливих професій чи занять, які б теоретично найкраще реалізувати ваші справжні інтереси. Бажано, щоб перелік був якомога ширший. Не обмежуйте себе «нереалістичністю» чи складністю. Якщо це дійсно ваше, ви знайдете шлях та спосіб досягти мети. Скористайтеся інтернетом, порадьтеся з друзями. Це перший етап. 
На другому етапі оцініть кожен із пунктів вашого списку за критеріями, схожими на ті, які ми застосовували для аналізу точки «А», за винятком оплати праці. Ми виключаємо грошовий фактор тому, що робота мрії — це робота, яку ви готові робити навіть безплатно. І саме тому ви працюватимете так натхненно й добре, що не зможете не отримати за це достойну оплату (хіба що у вас є негативні установки щодо грошей самих собою). Ви можете скористатися числовими значеннями. Наприклад, кожну перевагу чи недолік потенційної роботи мрії оцініть за школою від 1 до 10, а потім підрахуйте загальний бал по кожній, і в такий спосіб відберіть приблизно три найкращі варіанти майбутньої професії. Важливо оцінювати переваги та недоліки саме персонально для вас, а не з огляду на те, що вважають достойним, цікавим, перспективним у суспільстві.

ПОЧНІТЬ ФОРМУВАТИ КОЛО СПІЛКУВАННЯ З ПРОФЕСІОНАЛАМИ РОБОТИ ВАШОЇ МРІЇ

Далі просто — познайомтеся з людьми, які успішно займаються чимось, схожим на вашу роботу мрії. Поспілкуйтесь онлайн чи вживу. Розпитайте про всі особливості та підводні камені: як почати, де навчитись, як бути успішним, яких помилок слід уникати тощо. Якщо не зможете знайти нікого, хто зробив те, що вам цікаво, подивіться інтерв’ю з якоюсь успішною публічною особою, де вона ділиться своїми секретами та одкровеннями щодо роботи. Так ви отримаєте первинне уявлення, якого буде достатньо для того, щоб почати формувати власний досвід.

ОБЛИШТЕ ПЕРФЕКЦІОНІЗМ

Тепер потрібно звільнити простір і час для активних дій. Вибудуйте пріоритети — що для вас є ключовим протягом цього місяця? А півріччя? А року? Зосередьтеся на головному, тоді знайдуться всі можливості. Змиріться із тим, що спочатку не буде все ідеально. Однак із кожною спробою виходитиме щораз краще.

НАВЧІТЬСЯ

Оберіть спосіб опанування нових навичок, найпотрібніших для того, щоб почати реалізовуватись у новій роботі. Важливо не перетворитися на вічного учня. Оберіть один недовгий навчальний курс чи книжку, яких буде достатньо для початку роботи. Інші навички здобуватимете у процесі, коли з практики зрозумієте, що ще потрібно.

ПРАЦЮЙТЕ

Починайте! Лише досвід може підтвердити, що обраний напрям — дійсно ваша робота мрії. Чим раніше ви почнете, тим швидше наповните своє життя позитивом, ентузіазмом та щастям!
 

Придбати журнал

Електронний формат