Реєструйся

Догляд за хворим членом сім’ї: трудові гарантії для працівника


 

Хвороба близької людини вимагає від рідних багато зусиль, уваги й часу. Іноді працівникам, які стикаються із такою проблемою, доводиться обирати між турботою про рідну людину та збереженням роботи, адже у трудовому законодавстві не міститься прямої норми, яка надавала б гарантії працівникам, котрі здійснюють догляд за хворим членом сім’ї. Однак у таких працівників є низка прав.

 

Термін «член сім’ї»

Законодавством не передбачено вичерпного переліку членів сім’ї. Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 3 Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Визначення поняття «члени сім’ї» міститься у статті 64 Житлового кодексу Української РСР (далі — ЖК УРСР) та статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі — Закон № 1700).

 

 

Законодавство про обов’язкове соціальне страхування не визначає, хто належить до членів сім’ї застрахованої особи, і не містить вказівки на те, чим слід керуватися при вирішенні цього питання.

 

Допомога по догляду за хворим членом сім’ї: загальні правила

Відповідно до статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) у разі потреби догляду за хворим членом сім’ї застрахованій особі законодавством передбачена допомога по тимчасовій непрацездатності в формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

Згідно зі статтею 31 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (далі — ЛН).

Порядок видачі ЛН у зв’язку з доглядом за хворим членом сім’ї або хворою дитиною врегульовано розділом 3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455 (далі — Інструкція № 455).

 

 

Листок непрацездатності для догляду за хворою дитиною

Допомогу по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною виплачують, якщо дитина не досягла 14 років.

 

 

Листок непрацездатності для догляду за дорослим членом сім’ї

Отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності можна і в разі, якщо нездужає дорослий член сім’ї. Працівник, який здійснює догляд за хворим членом сім’ї, може оформити тимчасову непрацездатність з правом на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності.

 

 

Отже, як важко не хворів би родич, отримати ЛН більш ніж на 7 днів не вийде. Нерідко періоди, коли хворому потрібна стороння допомога, набагато триваліші, ніж 7 днів «лікарняного». При цьому догляд має надаватися виключно в амбулаторних умовах, тобто вдома. Доглядати за рідною людиною, яка перебуває в лікарні, можна тільки у вільний від роботи час.

Відповіді на питання: 

  1. Чи може роботодавець установити працівникові неповний робочий час у зв’язку із доглядом за хворим членом сім’ї?
  2. Які правила запровадження працівникам, що здійснюють догляд за хворим членом сім’ї, дистанційної роботи та ГРРЧ?
  3. Яку відпустку можна надати працівникові для догляду за хворим членом сім’ї?

можна знайти у продовженні статті «Догляд за хворим членом сім’ї: трудові гарантії для працівника», «КАДРОВИК.UA», №11, 2020

 

Оксана Каманова, експерт із трудового права і кадрового діловодства

 

ПЕРЕДПЛАТИТИ «КАДРОВИК.UA»

ПЕРЕДПЛАТИТИ Живий журнал «КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Про індексацію пенсій і щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві
Індексація виплат, що здійснює держава, є одним з ключових інструментів підтримки фінансово найменш захищених громадян. З 1 березня 2023 року ...
Особи з інвалідністю мають право на працевлаштування та захист від дискримінації
Законодавство України встановлює квоту на працевлаштування осіб з інвалідністю для підприємств, установ, організацій, у тому числі фізичних осіб, які використовують ...
Перерахування розміру страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням
Страхові виплати — це кошти, що виплачуються застрахованим особам у разі настання страхового випадку. Перелік обставин та професійних захворювань, за ...