...
Реєструйся

Кінах пропонує кардинально нові підходи до застосування санкцій за невиконання нормативу про влаштування інвалідів


Народний депутат Анатолій Кінах (ПР) законопроектом № 8345 запропонував змінити нормативи робочих місць для працевлаштування інвалідів, порядок їх встановлення, розмір адміністративно-господарських санкцій за невлаштування інвалідів та порядок застосування цих санкцій.


А. Кінах пропонує, щоб нормативи встановлювалися місцевими органами влади з урахуванням специфіки кожного суб’єкта господарювання (зараз вони встановлені законом). І тільки у випадку, коли кількість працівників підприємства в цілому складає від 8 до 25 осіб, норматив (уже відповідно до закону) становитиме 1 робоче місце.

Далі, згідно з проектом, нормативи повинні встановлюватися в межах 4% від середньооблікової (за рік) чисельності штатних працівників, не зайнятих на роботах зі шкідливими умовами виробництва. Нині Законом “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” зафіксований норматив у 4% рівно.

Адміністративно-господарські санкції, згідно з проектом, становитимуть розмір середньої річної мінімальної заробітної плати за рік ( зараз вони доріанюють середній річній зарплаті за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Найцікавіше в проекті — запропоновані автором умови, за яких санкції не можуть стягуватися. По-перше, для стягнення санкцій необхідно документальне підтвердження відмови суб’єкта господарювання від працевлаштування інваліда. Тобто, якщо суб’єкт не відмовляється, а вакансії наявні з причин, що від нього не залежать (не звертаються за працевлаштуванням інваліди, не направляє їх держслужба зайнятості), то санкції до нього застосувати не можна.

По-друге, санкції не застосовуються, якщо суб’єкт господарювання відмовляється працевлаштувати інвалідів унаслідок умов праці, що не відповідають нозології інваліда, який звернувся за працевлаштуванням.

Треба відзначити, автор проекту постарався вирішити більшість питань, що виникають у підприємств і викликають суперечки, в т.ч. судові, з Фондом соцзахисту інвалідів. На сьогодні Закон прописаний таким чином, що часто сумлінні роботодавці змушені платити штрафи, причому, досить суттєві, або шукати альтернативні способи забезпечення “інвалідного нормативу”.

За матеріалами: news.ligazakon.ua