...
Реєструйся

Кабмін потурбується про профтехосвіту


У розпорядженні газети “Коммерсантъ Украина” опинилася державна програма розвитку професійно-технічної освіти на 2011—2015 роки, підготовлена Міністерством освіти і науки, молоді та спорту. Вартість її реалізації становить 3,4 млрд грн.

Частина коштів — 788 млн грн — передбачається витратити на оснащення профтехучилищ (ПТУ) сучасним обладнанням та технікою. На базі ПТУ будуть утворені центри з впровадження інноваційних технологій. Також планується організувати більш 300 електронних бібліотек спеціалізованої літератури та забезпечити роботу 600 комп’ютерних класів.

Як повідомив виданню начальник департаменту професійно-технічної освіти Міносвіти В’ячеслав Супрун, технічна модернізація ПТУ необхідна для підвищення якості праці. “Кваліфікаційні стандарти, які діють в багатьох робочих професіях, затверджувалися ще за часів Радянського Союзу. Ми плануємо модернізувати стандарти відповідно з європейським ринком праці та оновити класифікатор професій. Деякі спеціальності будуть об’єднані — наприклад, штукатур, маляр, плиточник в професію будівельника-обробники , інші тільки з’являться — наприклад, оператор тривимірної графіки”, — додав пан Супрун.

За підрахунками авторів програми, в Україні середній вік робітників становить 55 років. На їхню думку, старіння ринку праці та непопулярність робочих професій серед випускників шкіл призведуть до “гострої нестачі кадрів у вітчизняній промисловості” — вона може досягти 60% до 2015 року. “На жаль, молодь не вважає профтехосвіту престижною, але отримання робочої професії для хорошого фахівця — це гарантоване працевлаштування”, — вважає пан Супрун. За його словами, найбільш затребувані повернення престижу робочим професіям.

У Міносвіти визнають, що для збільшення попиту на робітничі спеціальності необхідне підвищення оплати праці. З цим згоден і голова Федерації профспілок народний депутат Василь Хара (Партія регіонів). “У Німеччині середня зарплата у промисловості становить 4,3 тис. євро на місяць, в Швейцарії ця сума досягає 5 тис. євро. В Україні робітник у середньому отримує 225 євро на місяць”, — заявив пан Хара.

Разом з тим голова Всеукраїнської профспілки працівників-мігрантів в Україні та за її межами Сергій Олійник вважає, що підвищення заробітної плати не зупинить відтік наших фахівців за кордон. “Зараз близько 2 млн українців працює в Європі і ще 2 млн — у Росії. Робітники в ЄС отримують медичні страховки, законну відпустку, дотримання прав, є учасниками пенсійної накопичувальної системи. Висококваліфіковані робітники там заробляють більше, ніж офісний персонал. У нас же в середньому і малому бізнесі робітники не захищені соціально”.

Джерело: kommersant.ua