Передплати журнал

Кейс для кадровика. Військовий облік на підприємстві: актуальні запитання


1. Чи порушує законодавство працівник (призовник або військовозобов’язаний), якщо його місце проживання зареєстровано в іншому регіоні, а за фактичним місцем проживання на військовий облік він не став?

Так, порушує.

 

Що стосується порушення законодавства працівником, який зареєстрований в іншому регіоні, то тут може йтися про порушення законодавства про реєстрацію місця проживання та порушення правил військового обліку.

Щодо порушення законодавства про реєстрацію місця проживання

Закон України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі — Закон № 1382) гарантує громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, свободу пересування та вільний вибір місця проживання на території України, за винятком обмежень, установлених законом. Згідно з частиною другою статті 2 Закону № 1382 реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Водночас пунктом 4 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207, установлено обов’язок громадян України, а також іноземців та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Тобто працівник порушує законодавство про реєстрацію місця проживання. За порушення правил реєстрації настає адміністративна відповідальність.

Щодо порушення правил військового обліку

Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» військовий облік усіх призовників і військовозобов’язаних ведеться за місцем їх проживання. Тобто військовозобов’язані і призовники мають ставати на військовий облік у військовому комісаріаті за місцем їх фактичного проживання.
Якщо працівник відмовляється ставати на військовий облік за місцем свого фактичного проживання, підприємство (особа, відповідальна за військовий облік) зобов’язане повідомити територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про порушення працівником-військовозобов’язаним правил військового обліку. Так, відповідно до пункту 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921, підприємства, установи, організації зобов’язані здійснювати постійний контроль за виконанням призовниками і військовозобов’язаними встановлених правил військового обліку, постійно інформувати військові комісаріати (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом. Засобів примусу до працівника-військовозобов’язаного, який порушує правила військового обліку, підприємство не застосовує.

2 Під час прийняття на роботу з’ясувалося, що військово-обліковий документ не відповідає законодавству, а саме пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921. Як діяти в такій ситуації — прийняти особу на роботу чи встановити відповідний термін для приведення військово-облікового документа у відповідність до законодавства з подальшим працевлаштуванням такої особи?

Працевлаштування можливе лише після приведення зазначеного документа у відповідність до законодавства.

 

3. На роботу приймають за контрактом студента закладу вищої освіти. Чи потрібно повідомляти про це військовий комісаріат (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки)?

Так, потрібно.

 

4 .Чи порушує законодавство призовник у разі, коли він відмовляється отримувати повістку на робочому місці, якщо термін явки у військовий комісаріат — 1 год.?

Так, порушує.

Юрій Васильєв,

начальник відділу кадрів Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б. І. Вєркіна Національної академії наук України

Матеріали до теми


Виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю під час воєнного стану
СИТУАЦІЯ Усім працівникам з інвалідністю у табелі обліку використання робочого часу проставлено «НЗ» за весь місяць. Чи вплине це якось ...
«Оптимізації трудових відносин в період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»: відповідь на запитання із 6 модуля
У посібнику «Оптимізації трудових відносин в період воєнного стану: ТОП-55 відповідей», який підготувала редакція «КАДРОВИК.UA», є 6 тематичних модулів, що ...