...
Реєструйся

Кейс для кадровика: звільнення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС


На підприємстві, де планується скорочення штату працівників, працює значна кількість осіб, що вийшли на пенсію на пільгових умовах як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Які пільги передбачені законодавством для таких працівників у сфері трудових відносин? Чи можна їх звільняти у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників?

 

Правильна відповідь

 

Особи, що вийшли на пенсію, але продовжують працювати на умовах трудового договору, мають такі самі права, на них покладаються такі самі обов’язки, що й на інших працівників. Крім того, дехто з таких працівників має певні пільги щодо надання їм відпустки без збереження заробітної плати. Зокрема, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР пенсіонерам за віком за їхнім бажанням відпустка без збереження заробітної плати надається в обов’язковому порядку тривалістю до 30 календарних днів щорічно.

Проте, за загальним правилом, зазначені особи можуть бути звільнені з роботи з тих самих підстав, що й інші працівники, зокрема й у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників (п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП)).

Частина 1 ст. 42 КЗпП містить перелік певних категорій працівників, яким надається переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці. Проте цей перелік не є вичерпним. Частиною 2 цієї статті передбачено, що перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

Основні соціальні гарантії та пільги (в т. ч. у сфері трудових та пенсійних відносин) осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, закріплені у спеціальному нормативному акті — Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (Закон № 796).

Зокрема, п. 7 ч. 1 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону № 796 відповідно передбачено, що громадяни, віднесені до категорії 1 і 2, а також учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які належать до категорії 3, мають переважне право залишення на роботі при вивільненні працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, в т. ч. при ліквідації, реорганізації або перепрофілюванні підприємства, установи, організації (підприємство), скороченні чисельності або штату працівників, а також на працевлаштування. У разі вивільнення працівників у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, скороченням чисельності або штату працівників їм виплачується допомога в розмірі трикратної середньомісячної заробітної плати, а також зберігається за їх бажанням посадовий оклад, тарифна ставка (оклад) на новому місці роботи, але не більше 1 року. Їм також гарантується працевлаштування з урахуванням їх побажань або можливість навчання нових професій (спеціальностей) із збереженням у встановленому порядку середньої заробітної плати за останнім місцем роботи за весь період перепідготовки, але не більше 1 року.

Отже, осіб, що вийшли на пенсію на пільгових умовах відповідно до Закону № 796 та продовжують працювати, може бути звільнено у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП) з дотриманням вимог законодавства щодо надання цій категорії пільг та гарантій.

Микола Бойко, автор газети «КАДРИ і ЗАРПЛАТА»

Матеріали до теми