Передплати журнал

Комітет забракував законопроект щодо виплати грошової допомоги при виході на пенсію


Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів рекомендує парламенту повернути на доопрацювання проект закону № 2647 про внесення змін щодо виплати грошової допомоги при виході на пенсію.

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, якими передбачити з 1 січня 2014 року, що особам, які на день призначення пенсії мають страховий стаж (для чоловіків – 25 років, для жінок – 20 років), якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх 12 місячних пенсій станом на день її призначення.

При цьому за кожний повний рік страхового стажу, що перевищує 25 років для чоловіків та 20 років для жінок, пропонується збільшувати розмір грошової допомоги на їх одну місячну пенсію станом на день її призначення.

Члени Комітету, підтримуючи необхідність поліпшення матеріального становища пенсіонерів, водночас, відмітили, що запропонованою ініціативою передбачена виплата одноразової грошової допомоги тільки у випадку призначення пенсії за віком. Виплата такої допомоги при призначенні інших видів пенсій (по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугу років) не передбачається. При цьому інваліди, які одержували пенсію по інвалідності, втрачають право на одержання грошової допомоги у випадку призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку (це стосується і одержувачів інших видів пенсій).

Комітет також зазначив, що деяким категоріям працівників бюджетної сфери діючим законодавством вже передбачена виплата одноразової грошової допомоги при виході на пенсію за віком (йдеться про окремі категорії працівників освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення, спортсменів, артистів). Виплата одноразової допомоги передбачена і так званими “спеціальними” законами: “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”. Реалізація законопроекту у запропонованій редакції призведе до надання можливості зазначеним категоріям пенсіонерів претендувати на одержання при виході на пенсію за віком двох одноразових грошових допомог.

Крім цього, зауважили члени Комітету, реалізація законопроекту в частині звільнення грошової допомоги від оподаткування потребує внесення змін до Податкового кодексу. Доопрацювати законопроект в цій частині до другого читання буде неможливо через вимоги статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Верховна Рада