...
Реєструйся

Комерційний ринок праці визначає роботодавець


За здібних і талановитих управлінців боротьба триватиме.
Наступного року експерти прогнозують пожвавлення на ринку вакансій у бізнес-сфері. Воно буде пов”язане зі стартом нових проектів і активізацією локальних компаній щодо зміни менеджерських команд. При цьому значного підвищення зарплат не очікується, хоча заробітки зростуть у межах 10-12%.

 

У фаворі — фахівці з IT-індустрії та фармацевти

Як зазначають експерти, ринок праці в Україні в 2012 році характеризувався стабільністю в комерційному секторі: не спостерігалося глобальних скорочень персоналу, однак і значної динаміки зі зростання кількості вакансій не було. “Загалом ми спостерігали ситуацію, коли сформувався приблизний баланс між попитом і пропозицією кваліфікованих кадрів”, — поінформувала “Хрещатик” директор рекрутингового агентства “Форсаж” Олена Грищук.

За даними компанії, основна кількість вакансій поповнювала ринок у зв”язку із замінами працівників, але в останні місяці року можна спостерігати активізацію комерційного сектора в процесі розвитку нових проектів із залученням кваліфікованих співробітників.

Окремим фактором, що вплинув на ситуацію з наявністю вільних робочих місць, стало проведення чемпіонату Євро-2012 в Україні. Навесні й улітку був великий попит на персонал, задіяний на тимчасових проектах в різних індустріях, безпосередньо або побічно пов”язаних із футбольним форумом. Йдеться про готельний, ресторанний бізнес, туризм, перевезення, послуги перекладачів, рекламні проекти, будівництво.

На тлі загальної стагнації позитивну динаміку продовжують демонструвати деякі галузі економіки — фахівці відзначають високі тренди розвитку в IT-індустрії, фармацевтиці, аграрному бізнесі, сфері фітнес-послуг. Саме вони доволі активні в процесі із залучення персоналу на тимчасові проекти, а також на постійну роботу. Менш активно шукали управлінців для роздрібної торгівлі, важкої промисловісті, банків, інвестиційних компаній.

На інженерів чекають за кордоном

Цьогоріч українські менеджери середньої та вищої ланки стали масово й серйозно розглядати можливості працювати за межами країни. “Ми провели дослідження, мета якого з”ясувати, чи готові українські фахівці їхати працювати за кордон і що їх спонукає до цього. Виявилося, що практично 80% з них готові до переїзду на короткий термін або для постійної роботи з наступною зміною місця проживання. Привабливі в цьому плані європейські країни, а також Росія, Казахстан. Варто відзначити, що і попит на наших менеджерів у іноземних роботодавців зростає. Особливо якщо йдеться про Росію і Казахстан. Адже наші люди близькі ментально, крім того, рівень українських менеджерів в професійному плані високий, а їхні фінансові запити доволі адекватні”,— зазначила Олена Грищук.

За словами директора підрозділу управління брендом компанії “3М” Олени Лимарчук, українські інженери та технічні фахівці високо цінуються в зарубіжних фірмах. “Рівень українських ВНЗ, як і раніше, залишається високим у підготовці інженерних кадрів. Ми спостерігаємо ситуацію, коли наша країна розглядається в світі як “кузня” хороших технічних фахівців, IT-менеджерів”, — прокоментувала “Хрещатику” пані Лимарчук.

Проте директор з персоналу ТОВ “Новий Канал” Олена Мотовилова зазначила, що українські фахівці мають бути готовими до труднощів, з якими стикатимуться в роботі на ринках, що розвиваються. “В першу чергу, проблеми, з якими доводиться боротися нашим менеджерам — це інша, більш низька швидкість роботи, інша ментальність, процесна орієнтація місцевого персоналу, в той час як вітчизняні менеджери більш орієнтовані на результат. Тож, або нашим управлінцям вдається “зламати” ці стереотипи і вивести компанію на рівень більш продуктивної роботи, або ж вони підлаштовуються під умови і не показують тих результатів, яких від них очікували іноземні акціонери. Тоді ці менеджери повертаються додому з багажем нереалізованих проектів”, — констатує вона.

Однією з позитивних тенденцій ринку праці у 2012 році стало повернення і розвиток функції управління людськими ресурсами в українських компаніях. Ті сфери, які зазнали скорочення в кризові роки, знову відновлюються, а саме: формування програм лояльності персоналу, навчання, розвиток корпоративної культури. За оцінками експертів, одним із пріоритетних завдань внутрішнього управління на підприємствах у 2012-2013 роках є створення програм з формування та розвитку їх кадрового резерву.

Загалом нинішнього року компанії багато інвестували у нематеріальну мотивацію співробітників, щоб підвищити їхню лояльність та убезпечити себе від кадрової “плинності”. “При цьому лояльність персоналу в 2012 році стала нижчою, ніж в кризові роки,- зазначає Олена Грищук.- У більшості випадків це закономірно і пов”язано з пожвавленням ринку праці в посткризовий період, а також відсутністю зростання заробітних плат на підприємствах”.

Прогнози на наступний рік

Ключовими трендами на ринку праці у наступному році буде підвищення мобільності персоналу як середньої, так і вищої ланки. Тобто українські менеджери готові розглядати пропозиції працювати в інших країнах. Прогнозується невелике пожвавлення на ринку вакансій, які пов”язані зі стартом нових проектів і активізацією локальних компаній в плані зміни менеджерських команд і залучення нових співробітників.

Водночас Олена Грищук відзначає, що в наступному році дефіциту фахівців спостерігатися не буде і ринок праці України все ще визначатиме роботодавець. Однак, як завжди, за унікальні і цінні кадри, що здатні працювати в режимі “завдання-результат” на конкурентних ринках, йтиме запекла боротьба. Але великого зростання заробітних плат не прогнозується — традиційно це буде 10-12% у комерційному секторі. Експерти передбачають, що на ринку праці не будуть домінувати кризові або депресивні тенденції, оскільки в економіці прослідковується певна стабілізація.

Віталіна ГОНЧАР, Хрещатик №179, 14 грудня 2012

Матеріали до теми


ТЦК та СП ігнорує відстрочку заброньованого: чи можна оскаржити в суді?
Вже понад рік діє оновлений порядок бронювання. Він надає можливість бізнесу подавати на бронювання критично важливих працівників і отримувати для ...
Актуальні питання обліку ВПО в центрі зайнятості під час воєнного стану
Питання оформлення на облік у центрі зайнятості не втрачають своєї актуальності, тим паче в період дії воєнного стану, коли люди ...
Оплата тимчасової непрацездатності застрахованій особі, яка працює за сумісництвом
З 1 січня 2023 року до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV ...