Нобелівську премію з економіки присудили за новітні дослідження щодо ринку праці


11 жовтня 2010 року Нобелівський комітет назвав лауреатів премії з економіки. Ними стали Пітер Даймонд, Дейл Мортенсен (обидва – США) і Крістофер Пісарідіс (Британія, Кіпр).

Їхня робота включає аналіз процесів продажів і покупок, а також дослідження того, яким саме чином вакансії на ринку праці і зарплата потрапляють під вплив регулювання та політики.

"Згідно з класичним баченням ринку, продавці і покупці знаходять одне одного миттєво, без потреби, і мають повну інформацію про ціни на всі товари і сервіси… Але це не те, що зараз насправді відбувається в світі", – говориться у висновку Нобелівського комітету .

На думку членів комітету, робота трьох учених розширює розуміння "пошуку ринків", де тертя існують як відсутність попиту деяких покупців і продавців настільки, наскільки вони хочуть самі.

Це може включати як прості випадки між покупцем і продавцем продуктів, так і комплексні відносини між роботодавцями і тими, хто шукає роботу, а також між компаніями та постачальниками.

Як стверджує комітет, на ринку праці модель лауреатів допоможе зрозуміти як безробіття, вакансії і зарплата потрапляють під вплив регулювання та економічної політики, включаючи розмір виплат з безробіття.

Теорії Даймонда, Мортенсена і Пісарідіса також підходять для ринку житла, адже і вакансії, і час, щоб продати будинок, змінюються. Крім того, як заявили в комітеті, Даймонд проаналізував основи пошуку ринків, тоді як Мортенсен і Пісарідіс розширили теорію і застосували її до ринку праці.

Пітер Даймонд

Народився в квітні 1940 року, отримав ступінь бакалавра з математики в Єльському університеті в 1960 році і доктора економічних наук у Массачусетському технологічному інституті в 1963 році.

У 1970 році він був призначений професором в Массачусетському технологічному інституті, працював головою департаменту економіки у 1985-86 роках. Став професором в 1997 році.

Даймонд є членом Національної академії наук і членом Американської академії мистецтв і наук. Його дослідження включають роботи щодо боргових зобов’язань уряду і накопичення капіталу, ринків капіталу і поділу ризиків, оптимального оподаткування, пошуку і погодженням на ринках праці та соціального страхування.

Дейл Мортенсен

Народився в лютому 1939 року і отримав ступінь бакалавра з економіки в університеті Вілламета в Орегоні в 1961 році і кандидата економічних наук в Університеті Карнегі-Меллона в Пітсбурзі в 1967 році. Працював на факультеті Північно-Західного університету з 1965 року.

Мортенсен став піонером в теорії пошуку роботи та пошуку безробіття і розширив її до дослідження плинності робочої сили, наукових досліджень і розробок, особистих відносин, і перерозподілу праці.

Крістофер Пісарідіс

Народився на Кіпрі в 1948 році, отримав ступінь бакалавра економіки в 1970 році і магістра економіки в 1971 році в Університеті Ессекса. Згодом вступив до Лондонської школи економіки (LSE), де отримав докторський ступінь з економіки у 1973 році. Наразі Пісарідіс – професор економіки в LSE.

Пісарідіс спеціалізується в економіці безробіття, теорії ринку праці, політиці ринку праці. Останнім часом писав про зростання і структурні зміни. Його книга Equilibrium Unemployment Theory стала еталоном в економіці безробіття.

Нагадаємо, що в 2009 році премія з економіки була присуджена двом американським вченим Елінор Остром і Оліверу Вільямсону за дослідження в галузі економічної організації.

 * * *

Нобелівська премія з економіки, яка офіційно називається премією економічних наук Шведського банку пам’яті Альфреда Нобеля, була заснована в 1986 році, значно пізніше інших нобелівських премій. Вона не є частиною компенсацій від коштів, виділених Нобелем в 1985 році.

Джерело: korrespondent.net

Матеріали до теми


Право на безоплатну вторинну правову допомогу: розширено коло осіб
Розширено коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. 3 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України ...
Звільнення працівників дистанційно: чи законно це
Враховуючи зміни у Законі України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», що за новації відбулися у питаннях звільнення? Звільнення, ...
Нормативно-правові акти окупаційних сил не є правомірними
Нормативно-правові акти окупаційних сил та окупаційних адміністрацій російської федерації є нікчемними, не створюють жодних правових наслідків, і нікчемність цих актів ...
Як пережити спустошення після втрати та новин про війну
Андрій Козінчук — військовий психолог та ветеран АТО ділиться порадами, як українцям переживати страшний біль від новин 👇 Як взагалі ...