Одеський кінофестиваль: українська стрічка залишилась без нагород


— Цього року Одеський кінофестиваль став удвічі більший, — каже його президент Вікторія Тігіпко, 37 років. — Започаткувала традицію — щоразу на відкриття вдягатиму сукню від іншого українського дизайнера. Оскільки фестиваль триватиме багато років, устигну переносити всіх. Почала з Олени Голець.

Другий Одеський міжнародний кінофестиваль розпочався 15 липня. Україну представляла стрічка 42-річного Олександра Шапіро "Без Пор No". Вона — про підлітка Максима, який заробляє тим, що знімає порно на мобільний телефон.

— Телеканал "Інтер" запропонував за показ картини 500 доларів. Але ми на її зйомки витратили тисячі, — розповідає Олександр. — Відмовилися. Закінчили фільм якраз на початку кризи, в серпні 2008-го. Ще ніде його не показували. Знімали на прострочену кіноплівку. Освітлення забезпечували два величезні ліхтарі з яскравим жовтим світлом. На вулицях такі не використовують. Грошей на інше не мали. Отримали трошки порепану картинку. Потім підходили французи й питали: "Як вам удалося досягти такої якості зображення?".

За сюжетом батько Макса — полковник міліції, який бореться із порноіндустрією. Дізнається про злочини сина і вбиває його. Батька грає Олексій Горбунов, 49 років.

— Глядачі питають, чи зміг би я вбити свою дитину, — говорить актор. — Ніхто не знає, як поведеться в стресовій ситуації. Якби мій син був такою падлюкою, як Макс, можливо, і зміг би.

Українською прем’єрою став показ документальної стрічки німця Себастьяна Денхарда "Клички". У ній батьки, друзі та брати-боксери розповідають про своє життя від дитинства до сьогодні.

— Куди б не йшов, скрізь мав брати із собою молодшого брата. Це була велика відповідальність, — згадує у стрічці Віталій Кличко, 40 років. — Я й досі про нього дбаю. Коли раджу Володі щось, а він відповідає: "Я сам знаю" —  кажу: "Коли ти був маленький, батьки дали мені завдання наглядати за тобою. І це завдання ще не скасували".

Брати до Одеси не приїхали. Напередодні помер їхній батько Володимир Родіонович. Він хворів на рак. "Відчуваю гордість за своїх синів", — це його останні слова у фільмі. Більше тисячі кінотеатрів Європи подали заявки на його показ.

— Із братами працювалося легко і весело, — запевняє режисер. — Вони дуже доброзичливі й мають чудове почуття гумору. Під час зйомок Володимир переглядав окремі шматочки. Віталій дивився готову стрічку. Каже, всю ніч не спав і переглянув фільм вісім разів поспіль.

Переможця оголосили у суботу, 23-го липня.

Відбувалась церемонія у одеському оперному театрі. Червоною доріжкою пройшлися Богдан Ступка, Ада Роговцева, російський режисер Валерій Тодоровський, Сергій та Вікторія Тігіпко, міністр культури України Михайло Кулиняк.

Міністр культури піднявся на сцену й разом із ведучим вечора російським режисером Олександром Гордоном заспівав "Ніч яка місячна, зоряна, ясная".

$15 тис доларів та статуетку "Золотий Дюк" голова журі польський режисер Єжи Штур вручив французькій акторці Софі Каттані. Вона представляє стрічку Селін Ш’ямми "Дівчисько", яку цього року визнали кращою. У ньому йдеться про дівчинку Лору, яка удає з себе хлопчика. Завдяки короткій зачісці й хлопчачим манерам її нова подруга Ліза думає, що це дійсно правда.

"Було страшнувато грати поруч з дітьми. Вони — найкращі актори. Мають природну чарівність, яка була у кожного з нас, але з віком зникла. Звичайно, не можна сказати, що діти грали професійно. Інколи капризували — у футбол хотілося пограти чи ще якось побавитись. Але набагато складніше було працювати з їхніми батьками. Вже як років 5-6 французькі жінки-режисери перестали зосереджуватися на сюжеті й розкривають більш глибокі питання. Насправді цей фільм про чоловіків", — розказала Софі Каттані.

Кращу режисуру назвали у бельгійському фільмі "Убийте мене, будь ласка" режисера Оліаса Барко. Приз глядацьких симпатій отримав дебют Ясміни Самдерелі "Ласкаво просимо до Німеччини". Кращою акторською роботою назвали роль Керен Бергер у ізраїльському фільмі "2 Night". Українська стрічка Олександра Шапіро "Бес пор Nо" залишилася без нагород.

"Бес пор Nо" достойно представив Україну. Він є дуже показовим фільмом для нашого часу. Але, на думку журі, були кращі стрічки, які й отримали нагороди. Фільми у програму обиралися за моєї участі. Журі було важко не потрапити в одну думку зі мною, бо із 14 показаних мав 10 фаворитів. "Дівчисько" дуже майстерно зроблений фільм. Порушує важливі питання, але робить це легко, не дидактично й заслуговує на цю премію", — зазначив кінокритик і арт-директор фестивалю Алік Шпилюк.

Цьогорічний фестиваль відвідали 70 тис глядачів. 2012-го фестиваль проходитиме з 13 по 21 липня.

За матеріалами gazeta.ua

Основи кадрової справи: максимально просто
Авторський курс підвищення кваліфікації кадровиків від Вікторії Ліпчанської. Вищий рівень