Передплати журнал

Особливості режиму роботи для осіб з інвалідністю


Ситуація

Працівник — особа з інвалідністю III групи з 4-годинним робочим днем — виявив бажання працювати повний робочий день. Чи можна це дозволити? Як правильно оформити працівникові такий режим роботи? У довідці МСЕК зазначено — доступна легка господарчоадміністративна праця. Щодо режиму роботи нічого не вказано.

Робота осіб з інвалідністю має свої особливості. Будувати трудові відносини з особою з інвалідністю роботодавець повинен з урахуванням медичних рекомендацій для такого працівника. Щоб дізнатися про наявність протипоказань або особливих рекомендацій щодо організації роботи особи з інвалідністю роботодавцю потрібно уважно проаналізувати рекомендації МСЕК із наведеним висновком про умови та характер праці, який зазначається на зворотному боці довідки до акта МСЕК (форма № 157-1/o), затвердженої Наказом № 577.

Роботодавець зобов’язаний враховувати також зміст ІПР, форма якої затверджена Наказом № 623. Така програма розробляється фахівцями МСЕК відповідно до Положення № 757. У розд. 5 «Трудова реабілітація» ІПР вказується протипоказання за станом здоровʼя особи з інвалідністю до професійної діяльності; показані умови праці (важкість, напруженість, режим праці та відпочинку, форма організації праці, санітарно-гігієнічні чинники).

Згідно з вимогами ст. 12 Закону № 2694 роботодавець повинен створити особам з інвалідністю умови праці з урахуванням рекомендацій МСЕК та ІПР.

Роботодавець зобов’язаний:

  • перевести працівників, які за станом здоров’я потребують надання іншої, легшої роботи, на таку роботу за їх згодою та відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строку (ст. 170 КЗпП);
  • встановити на прохання осіб з інвалідністю неповний робочий день або тиждень та створити пільгові умови праці (ст. 172 КЗпП).

При визначенні тривалості робочого часу для працівника з інвалідністю слід керуватися висновком МСЕК та ІПР щодо умов його праці.

Висновки МСЕК про умови і характер праці осіб з інвалідністю є обов’язковими до виконання роботодавцем.


Оксана Каманова,
експерт із трудового права і кадрового діловодства

 

Продовження статті читайте в газеті «КАДРИ і ЗАРПЛАТА» № 2, 2022

Матеріали до теми


Чи можна прийняти на роботу працівника без документа про освіту?
Ситуація Під час прийняття на посаду секретаря працівник не подав документа про освіту, проте пообіцяв надати диплом, коли забере його ...
Відеоспостереження на підприємстві: як назвати професію
Запитання Які професійні назви робіт пов’язані з роботою із системами відеоспостереження? Чи потрібно розробляти посадову (робочу) інструкцію для працівника, який ...
«Припинення трудових договорів у зв’язку зі смертю працівника або роботодавця»: відповідь на запитання з посібника
Посібник «Припинення трудових договорів у зв’язку зі смертю працівника або роботодавця», який підготувала редакція журналу «КАДРОВИК.UA», містить три модулі: Документи, ...