Особливості режиму роботи для осіб з інвалідністю


Ситуація

Працівник — особа з інвалідністю III групи з 4-годинним робочим днем — виявив бажання працювати повний робочий день. Чи можна це дозволити? Як правильно оформити працівникові такий режим роботи? У довідці МСЕК зазначено — доступна легка господарчоадміністративна праця. Щодо режиму роботи нічого не вказано.

Робота осіб з інвалідністю має свої особливості. Будувати трудові відносини з особою з інвалідністю роботодавець повинен з урахуванням медичних рекомендацій для такого працівника. Щоб дізнатися про наявність протипоказань або особливих рекомендацій щодо організації роботи особи з інвалідністю роботодавцю потрібно уважно проаналізувати рекомендації МСЕК із наведеним висновком про умови та характер праці, який зазначається на зворотному боці довідки до акта МСЕК (форма № 157-1/o), затвердженої Наказом № 577.

Роботодавець зобов’язаний враховувати також зміст ІПР, форма якої затверджена Наказом № 623. Така програма розробляється фахівцями МСЕК відповідно до Положення № 757. У розд. 5 «Трудова реабілітація» ІПР вказується протипоказання за станом здоровʼя особи з інвалідністю до професійної діяльності; показані умови праці (важкість, напруженість, режим праці та відпочинку, форма організації праці, санітарно-гігієнічні чинники).

Згідно з вимогами ст. 12 Закону № 2694 роботодавець повинен створити особам з інвалідністю умови праці з урахуванням рекомендацій МСЕК та ІПР.

Роботодавець зобов’язаний:

  • перевести працівників, які за станом здоров’я потребують надання іншої, легшої роботи, на таку роботу за їх згодою та відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строку (ст. 170 КЗпП);
  • встановити на прохання осіб з інвалідністю неповний робочий день або тиждень та створити пільгові умови праці (ст. 172 КЗпП).

При визначенні тривалості робочого часу для працівника з інвалідністю слід керуватися висновком МСЕК та ІПР щодо умов його праці.

Висновки МСЕК про умови і характер праці осіб з інвалідністю є обов’язковими до виконання роботодавцем.


Оксана Каманова,
експерт із трудового права і кадрового діловодства

 

Продовження статті читайте в газеті «КАДРИ і ЗАРПЛАТА» № 2, 2022

Матеріали до теми


Грошова компенсація частини щорічної відпустки керівнику навчального закладу
ЗАПИТАННЯ: Керівник навчального закладу збирається у відпустку (у нього є 56 к. дн., рік ще не пропрацьований). Чи може він ...
Щотижневий безперервний відпочинок: чи правомірне його скорочення на період воєнного стану
Нормами статті 70 Кодексу Законів про працю України визначено, що тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок ...