...
Реєструйся

Половину українців не відпускають у відпустку без проблем


Право на відпочинок від роботи хоча б раз на рік прописано у Кодексі законів про працю. Але тільки половина респондентів має можливість реалізувати його повноцінно. 40% отримують відпустку всього на кілька днів.

Подорожі – один з найулюбленіших способів проведення заслуженого відпочинку. Причому закордон більш популярний, ніж Крим або Карпати. На травневі свята респонденти переважно будуть сидіти вдома або поїдуть за місто, на дачу. Такі висновки отримав Дослідницький центр Міжнародного кадрового порталу hh.ua спільно з bigmir.net.

Не всі українські роботодавці поважають право підлеглих на відпочинок. Як виявилося, кожен другий офісний працівник так чи інакше стикається з труднощами при бажанні взяти відпустку. Якщо 40% опитаних відзначили, що не завжди можуть взяти відпустку, коли їм потрібно, то десята частина респондентів стверджує, що їх робота взагалі не передбачає відпустки. Ні, це не рабська праця, а, швидше за все, фріланс. Відпуск таких працівників настає тоді, коли немає роботи, але він і не є оплачуваним. Однак не все так погано: 50% українців без проблем беруть відпустку тоді, коли забажають.

Найчастіше суперечки з роботодавцем виникають у офісних працівників з приводу тривалості відпустки та періоду бажаного відпочинку. Зокрема, близько 40% респондентів відзначили, що їх відпуск не може тривати довше, ніж кілька днів. Такий же відсоток опитаних поскаржився, що вони не мають можливості відпочити, коли хочуть. Кожен десятий опитаний зізнався: йому відпустку не оплачують взагалі.

Українці не надто часто радують себе відпочинком. Переважна більшість (75%) бере відпустку один-два рази на рік. Більше двох разів на рік “біжать” з роботи тільки 16% опитаних, а ще 8%, очевидно, страждають трудоголізмом і беруть відпустку тільки раз на кілька років. Але це не означає, що люди не балують себе думками про відпустку. Згідно зі статистикою порталів bigmir.net, протягом року люди постійно шукають інформацію про те, як отримати закордонний паспорт в Україні. Хоча багато українців, напевно, хочуть виїхати не у відпустку, а назовсім, адже запити про те, як отримати шенгенську візу і візу в Сполучені Штати Америки постійно на піку популярності.

Зазвичай працівники відпочивають недовго. Типова перерва – два тижні. Більше третини респондентів змушені задовольнятися коротким відпочинком – від 3 до 7 днів. Тільки кожен десятий має можливість взяти відпустку на всі гарантовані законом три тижні, а то й місяць.

Популярна пора відпочинку – літо. Однак не всім вдається отримати бажаний відпочинок саме в цей період – роботодавці все ж бажають забезпечити безперервність робочого процесу. На другому місці за популярністю осінь. Її люблять трохи більше, ніж зиму і весну. П’ята частина респондентів невибагливі – відпочивати вміють у будь-який час року. А ще 10% покладаються на “милість” від роботодавців, так як вибирати час для відпустки не мають можливості.

Переважна більшість офісних працівників використовують відпустку для того, щоб подорожувати. І зарубіжні цікаві місця приваблюють їх так само, як і українські пам’ятки і ландшафти. Дачі не надто популярні серед офісних працівників – там відпочивають тільки 16%. Але не все так щасливі. Кожен п’ятий змушений час від часу присвячувати відпустку вирішенню накопичених за час роботи проблем. А ось санаторії свою популярність віджили – “поправляти” здоров’я під час відпустки опитані не прагнуть.

На травневі свята респонденти планують відпочивати вдома або за містом, на дачі. Лише п’ята частина поїде в гості до родичів. Цікаво, що Крим і Карпати програють міжнародному відпочинку. А от Львів і Одеса – на піку популярності, судячи зі статистики запитів на bigmir.net. Працювати, незважаючи на довгий період свят, планують 16% респондентів.

Дані були отримані в результаті опитування, що проходило серед зареєстрованих користувачів сайту hh.ua в квітні 2013 року. В опитуванні брали участь 1648 респондентів, серед яких 41% – чоловіки і 59% – жінки.