...
Реєструйся

Повна цивільна дієздатність: коли настає


Жінка як одинока мати має право на соціальну відпустку на дітей до досягнення дитиною 18 років, якщо вона не набула права повноліття (повної цивільної дієздатності) раніше. Але бувають випадки, коли дитина вважається повнолітньою до настання 18 років. Розглянемо їх.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Статтею 34 Цивільного кодексу України передбачено, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Повнолітньою вважається людина на наступний день після настання 18-річчя наступний день після дня народження.

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини (ст. 35 Цивільного кодексу України).

Оскільки зазначена відпустка надається за календарний рік, то мати має право на таку відпустку в поточному календарному році як до настання повноліття дитини, так і після.

Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.

Зазначимо, що набуття повної цивільної дієздатності не відбувається просто шляхом реєстрування особи підприємцем чи через укладення трудового договору.

ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ ДЛЯ НАБУТТЯ ПОВНОЇ ЦИВІЛЬНОЇ ДІЄЗДАТНОСТІ?

  1. Написати заяву.
  2. Отримати дозвіл батьків (письмову згоду).
  3. Звернутися до органів опіки та піклування і надати їм заяву й дозвіл.
  4. Якщо немає згоди батьків, звернутися до суду.

Є випадки, коли батьки не погоджуються з рішенням своєї дитини щодо ведення підприємницької діяльності або ж роботи за трудовим договором до досягнення повноліття. Тоді варто спробувати розв’язати питання за допомогою суду. Якщо рішення суду буде позитивним для особи, що не досягла 18-річного віку, то повна цивільна дієздатність надаватиметься після набуття таким рішенням законної сили.

ЩЕ ОДИН ВИНЯТОК

Існує ще одна причина для надання повної цивільної дієздатності раніше, ніж особа досягне повноліття, — шлюб. Саме з моменту його реєстрування неповнолітній здобуває повну цивільну дієздатність. Щоб зареєструвати шлюб особи, якій немає 18 років, необхідно отримати згоду суду.

СКАСУВАННЯ ПОВНОЇ ЦИВІЛЬНОЇ ДІЄЗДАТНОСТІ

Звертаємо вашу увагу: скасовувати повну дієздатність не будуть. Якщо особа розлучилася, а повнолітній вік ще не настав, то наданий вид дієздатності збережеться (згідно зі статтею 34 Цивільного кодексу України).

Повна цивільна дієздатність, яку надали неповнолітньому, збережеться і тоді, коли розірвано трудовий договір чи припинено його підприємницьку діяльність.

Згідно із Цивільним кодексом України повна дієздатність, яку надають особі, поширюється на всі права й обов’язки. Після її надання неповнолітній і та особа, яка набула повної цивільної дієздатності відповідно до свого віку, матимуть однаковий статус у цивільних відносинах.

Важливо! Є випадки, коли деякі права й обов’язки можуть бути надані тільки за віком. Наведемо приклад: відповідно до статті 5 Закону України від 19 червня 2003 року № 973-IV «Про фермерське господарство» людина може створити фермерське господарство після досягнення 18-річчя (повноліття).

Отже, відтепер особа повинна сама відповідати за власні дії. Вона визначає для себе цивільні права й обов’язки, якими може користуватися і яких має дотримуватися. Відповідно за недотримання обов’язків передбачена відповідальність.

Якщо раніше відповідати за певні дії неповнолітнього могли батьки, то з наданням повної дієздатності вся відповідальність покладається на цю особу. Тобто вона ще не має того віку, який уважається повноліттям, але фактично зрівняна з вісімнадцятирічними в правах й обов’язках.

Джерело: Редакція журналу «КАДРОВИК.UA»

 

 

Матеріали до теми


Уряд спростив отримання статусів особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого Захисника і Захисниці
Ухвалена ініціатива Мінветеранів щодо спрощеної процедури подання та встановлення статусів особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих військовослужбовців ...
У Комітеті з питань соціальної політики відбулося обговорення стану адаптації трудового законодавства України до положень права ЄС
Повідомляємо, що 9 квітня 2024 року під головуванням заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту ...