...
Реєструйся

Ретроспектива маленького кадровика, або Як не заблукати у тенетах інтернету


Сьогодні, як ніколи, пригадався великий педагог і гуманіст, Януш Корчак і його твір «Коли я знову стану маленьким» і його звернення до дорослого  та юного читачів.

А чому власне така ностальгія? 

А тому, що саме сьогодні гостро згадались епізоди перших професійних, таких незграбних і непевних  кроків юної кадрИСТКИ (ну, користуючись нагодою, дозвольте побавитись на свій лад фемінітивами) .

Як це було?

Це були останні роки 90-х, відсутність інтернету (власне, не багато компаній могли собі дозволити придбати ПК), відсутність такого розмаїття фахових видань, соціальних мереж, вайбер-груп, де можна обмінюватись думками, шукати поради у кадрових мастодонтів і ділитись своїми міркуваннями.

У мене на столі, під величезним оргсклом, було охайно розкладено ЗУ «Про відпустки» з кольоровими поміточками, підкреслюваннями і ремарочками. На столі, акі біблія кадровика, лежала книжечка КЗпП, куди вклеювались листочки із змінами і «Науково-практичний коментар законодавства України про працю» В.Ротаня і Ко. А ще кілька папок-скорозшивачів із ксерокопіями статей з  професійних видань, роз’яснення Мінпраці, Мінюсту та інші кадрові скарби 

Не маючи юридичної освіти, збирала інформацію по крупинках: конспекти, статті, вирізки,  ксерокопії з ксерокопій, що  місцями нагадували більше QR-КОД, ніж текст 

І здавалось мені, до сьогоднішнього дня, що життя у початківців-кадровиків спростилось. Але ж, ні.

Так, сьогодні в одній із кадрових спільнот прозвучало запитання наступного змісту – «Директор закладу освіти працював на посаді за безстроковим договором. Потім законодавство змінилось. Тепер вони проходять конкурс і призначаються за контрактом на 6 років. Цей же директор пройшов конкурс і призначений на роботу за контрактом на 6 років. Чи треба про це робити запис у трудову книжку?»

Питання доволі тривіальне і часто повторюване  серед кадровиків, тож, не приділяючи йому великого значення, я поринула далі в своє завдання, яке квапило мене по строках виконання. Здавалось, відповідь нададуть більш досвідчені фахівці, які сьогодні трошки менше поспішають, ніж я 

Але, на мій подив, кілька коментаторів наполягали на внесенні запису в трудову книжку про укладання контракту. Дивно, адже Інструкція № 58 (давно відомий кадровий «інвентар») містить норму щодо внесення записів про прийняття на роботу на умовах строкового трудового договору вносять до трудової книжки працівника, але про строковість трудового договору при цьому не зазначають. Про строковість трудового договору свідчитиме запис про звільнення: «Звільнений у зв’язку із закінченням строку трудового договору, п. 2 ст. 36 КЗпП України»,  або ж з підстав, установлених у контракті, але не передбачених чинним законодавством (звільнення провадиться за п. 8 ст. 36 КЗпП України».

І от, я певна, що сьогоднішньому новачку кадрової справи значно простіше, ніж у ті далекі, 90-ті, зрозуміла, як глибо я помилялась.

Пошукові системи на зразок Google, Yandex, Yahoo та ін. рясніють посиланнями на різні джерела інформації і кожне джерело видає свої наративи, як істину останньої інстанції.

Більше того, тенета інтернету переповнені статтями українською мовою у сфері трудового права, що містять непомітну для ока абревіатуру «ТК РФ», що є нічим іншим, як Трудовим Кодексом Російської Федерації і наш новоспечений новачок, втамувавши спрагу до знань такими дописами, приміряє на практиці закордонне законодавство. Не звертаючи уваги навіть на назву сайту із закінченням «ru».

А інколи із  закінченням адреси посилання на «ua».

Або ж, під час коротких пауз на чаювання, наш юний кадровичок бідкається колезі з суміжного відділу (бухгалтерії), що не знає, як правильно вчинити із тими бісовими записами до трудової книжки і наша колежанка авторитетно заявляє, що, як бухгалтер, є поціновувачем таких джерерл, як (…).

І що ж там знайде наш кадровичок?  А знайде безліч коментарів-дописів і кожна міститиме своє тлумачення-бачення.

А ще, випадково натрапить наш кадровичок на лист МОН № 1/9-259 від 15.05.20 року «Щодо виконання підпунктів 1 і 2 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту», де суперечливий за змістом лист, ще більше заплутає нашого новачка.

То як же  ж бути у цьому буремному світі інформаційних штормів?

А варто вивчати матчастину (основні НПА, що стосуються трудового права та кадрового адміністрування), користуватись професійними виданнями, що опікуються саме кадровими питаннями  та навіть до офіційних джерел ставитись з певним здоровим скепсисом 

І я вдячна нашим юним кадровичкам, що сьогодні дозволили знову стати маленькою, як у оповіданні Януша Корчака і подивитись на цей світ Вашими допитливими і з вогником очами 

                                                                                                                                                              Галина Недашківська