Останнім часом вчені все частіше стали говорити, що проблема різних біоритмів має серйозні фізіологічні підстави. І “совам” справді вкрай складно перебудуватися на такий графік роботи, коли б вони змогли без втрат для здоров’я і працездатності рано вставати і рано лягати.
Більшість професій розраховані на “жайворонків”. А “сови” часто відчувають себе обділеними, вимушені підніматися «на світанку» і проводити половину робочого часу в напівсонному стані. Гнучкий графік стає в такому разі не примхою, а першою необхідністю.
Навіщо ж ламати себе, якщо можна використовувати особливості свого організму як перевагу? У світі повно занять, де з розпростертими обіймами зустрінуть тих, хто може працювати ночами.
За даними вчених, робочий графік «совиного» організму запізнюється в середньому на три години в порівнянні з “жайворонками”. Тобто початок робочого дня о 10-й переживається “совами” так само, як ранні пташки переживали б початок роботи о 7-й ранку. Цікаво, що, незважаючи на те, що стандартний робочий графік розрахований на час з 9.00 до 18.00, справжніх “жайворонків”, яким ідеально підходив би такий режим, у світі лише 15%.
Сьогодні в Україні більшість компаній пропонує своїм співробітникам повний робочий день зі стандартним графіком. Як правило, чіткий графік і фіксований час прибуття на роботу підвищують впевненість керівництва в тому, що всі співробітники зайняті своєю справою і їх можна проконтролювати. Більш молоді компанії частіше пропонують своїм працівникам свободу приходити і йти коли заманеться (аби робота була зроблена вчасно і якісно).
До речі, на думку експертів, “совам”, яким пощастило влаштуватися на зручний графік, доводиться бути більш самостійними і відповідальними, оскільки проконтролювати їх нікому.
Парадоксально, але всупереч безлічі приказок про важливість ранніх підйомів для працьовитості та багатства, «сови», за даними статистики, виявляються більш фінансово успішними, ніж “жайворонки”. Вчені пов’язують це з тим, що совам легше адаптуватися і переживати стрес, крім того, вони менше хворіють.
Ще один цікавий факт – частіше за все людиі з «совиним» біоритмом віддають перевагу творчим професіям, оскільки їх права півкуля, відповідальна за образне мислення, більш активна. А “жайворонки” мають швидше аналітичний склад розуму і розвинену ліву півкулю, і частіше обирають точні науки і технічні спеціальності, а також … військову кар’єру.
Вакансії для сов
Якщо ви вже помітили, що найбільш плідна частину дня починається для вас, коли темніє, перевірте такі вакансії для опівнічників:
1.Медсестра.
Медсестри – основна рушійна сила у сфері охорони здоров’я. Вони допомагають лікарям, видають ліки, стежать за лікуванням і спілкуються з пацієнтами. Врахуйте і те, що лікарні працюють цілодобово, і робота медсестрою в нічну зміну навіть має кілька переваг у порівнянні з денною. По-перше, темп роботи ввечері й уночі трохи знижується, крім того, у цей час менше адміністративного персоналу і різного начальства, що дає змогу нічним медсестрам бути більш відповідальними і самостійними.
2. Фотожурналіст або репортер
Коли вранці ви відкриваєте газету і бачите фото до свіжого репортажу про те, що сталося вночі, подумайте – хто робить ці репортажі та фотографії? Газетам і службам новин дуже часто потрібна людина, яка б супроводжувала новинні огляди фотографіями. Безліч подій трапляються протягом ночі або на світанку, і освітити їх потрібно немедленно.
3. Репетитор для дорослих.
Допомагаючи у навчанні дорослим студентам, ви можете гнучкіше планувати графік, призначаючи заняття на зручний вам час. Як правило, дорослі учні найбільш зацікавлені в іноземних мовах, однак ви можете викладати практично будь-яку дисципліну, на якій спеціалізуєтесь.
4. Шеф-кухар.
Нічна работа шеф-кухаря буде затребувана і для пізніх посиденьок, і для ранкових поставок. А також у всіх закладах, які працюють цілодобово. Працювати шеф-кухарем можна і незалежно, приймаючи приватні замовлення від клієнтів. Більшість вакансій розраховані на спеціалістів з досвом роботи, але до випускників ставляться теж доброзичливо.
5. Співробітник техпідтримки ПК.
Співробітники техпідтримки вирішують всі проблеми, що виникають у користувачів з комп’ютерами. А кожен користувач знає, що комп’ютер може зламатися в будь-який невідповідний час – будь то опівночі, або о 6-й ранку. Для багатьох, хто розраховував попрацювати вночі перед сесією або напередодні “останнього строку”, чекати початку робочого дня для виправлення неполадки просто неможливо. Але якщо ви знаєтеся на комп’ютерах і готові працювати в нічний час технічної «швидкою допомогою», це непоганий варіант підробітку. Зарплата залежить від кількості викликів і розраховується індивідуально.
Джерело: