МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 30.03.2010 р. N 3200/0/14-10/13
<…>
Відповідно до статті 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форму його організації, а саме:
• вводить до штату підприємства посаду бухгалтера або створює бухгалтерську службу (структурний підрозділ: управління, відділ, сектор тощо) на чолі з головним бухгалтером;
• користується послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, що здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;
• укладає угоду про ведення бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або аудиторською фірмою;
• власник або керівник підприємства самостійно веде бухгалтерський облік та складає звітність, якщо підприємство не зобов’язане оприлюднювати свою звітність.
Головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку (далі – бухгалтер), зобов’язаний діяти в межах повноважень, коло яких визначено пунктом 7 статті 8 зазначеного Закону, та функціональними обов’язками, передбаченими посадовими інструкціями, які розробляють і затверджують на основі типових кваліфікаційних характеристик роботодавці, ураховуючи конкретні завдання та обов’язки, функції, права, відповідальність працівників та особливості штатного розпису підприємства, установи, організації.
Разом з тим відповідно до завдань та обов’язків, передбачених кваліфікаційною характеристикою посади “Головний бухгалтер”, яка міститься у розділі 1 “Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців, що є загальними для всіх видів економічної діяльності” Випуску 1 “Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. N 336, головний бухгалтер, зокрема, здійснює керівництво працівниками бухгалтерського обліку підприємства та розподіляє між ними посадові завдання та обов’язки, знайомить цих працівників із нормативно-методичними документами та інформаційними матеріалами, які стосуються їх діяльності, а також із змінами в чинному законодавстві. Тобто посада “Головний бухгалтер” передбачає наявність підлеглих працівників.
Водночас відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2005 “Класифікатор професій”, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 26.12.2005 р. N 375, професійна назва роботи “Головний бухгалтер” за кодом Класифікатора (код 1231) відноситься до професійного угруповання “Керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів”.
Отже, введення до штатного розпису підприємства посади головного бухгалтера можливе у разі створення відповідного структурного підрозділу (відділу, сектора тощо).
Заступник Міністра | В. Іванкевич |
(Лист, Мінпраці, від 30.03.2010, № 3200/0/14-10/13 “Щодо організації бухгалтерського обліку на підприємстві”)