Щодо взяття на облік осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю, та сплати такими особами єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування


ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ НАДХОДЖЕННЯ ДОХОДІВ

ЛИСТ

від 25.04.2013 р. N 10697/03-20

 

Всеукраїнській громадській організації "Основа", а/с 292, м. Київ-1, 01001
Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області
Пенсійний фонд України розглянув лист Всеукраїнської громадської організації "Основа" від 13.03.2013 N Л-03-2 щодо взяття на облік осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю, та сплатою такими особами єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і повідомляє.

Платниками єдиного внеску відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон) є працівники – громадяни України, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб.

Платниками єдиного внеску відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону є особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Таким чином, особа, яка є найманим працівником та, одночасно, займається адвокатською діяльністю, є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування як найманий працівник Така особа не має обов’язку щодо сплати єдиного внеску із сум доходу (прибутку), отриманого від її незалежної професійної діяльності.

Взяття на облік в органах Пенсійного фонду України осіб, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців", здійснюється відповідно до статті 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та глави 4 Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду

України 27.09.2010 р. N 21-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за N 995/18290 (із змінами) (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 4.2 глави 4 Порядку зазначені платники єдиного внеску (фізичні особи) беруться на облік в органах Пенсійного фонду за місцем проживання не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви, яка подається в 10-денний термін із дня початку провадження відповідної діяльності або укладення трудового договору з найманим працівником чи укладення договору цивільно-правового характеру з фізичною особою.

Директор департаменту
надходження доходів

В. В. Литвиненко


Матеріали до теми


Воєнний стан і загальну мобілізацію продовжено
22 травня 2022 року Верховна Рада ухвалила закони «Про затвердження Указу Президента України»: №2263-ІХ “Про продовження строку дії воєнного стану ...
Право на безоплатну вторинну правову допомогу: розширено коло осіб
Розширено коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. 3 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України ...