...
Реєструйся

Щодо зони посиленого радіоекологічного контролю


ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЛИСТ

від 28.01.2015 р. N 2.4-15-171

У зв’язку із прийняттям Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року N 76, шляхом внесення змін до Законів України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” скасовано визначення, як такої, зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до Закону України “Про статус і соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року N 796 право на отримання пільг та компенсацій потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 мали лише за умови постійного проживання, роботи чи навчання на територіях зони посиленого радіоекологічного контролю.
Оскільки зона посиленого радіоекологічного контролю в Україні з 1 січня 2015 року не існує, то факт проживання, роботи, навчання на такій території відсутній. Відповідно категорія осіб, для яких отримання пільги пов’язано із фактом проживання, роботи чи навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, право на таку пільгу довести не може.
Таким чином, жінки, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, втратили право на отримання відпустки по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів.
Відповідно до статті 25 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23 вересня 1999 N 1105 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд) забезпечує надання застрахованим особам допомоги по вагітності та пологах за весь період відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами. Зокрема, жінкам, віднесеним до 1 – 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки.
Необхідно зазначити, що відповідно до листа Міністерства юстиції України “Щодо практики застосування норм права у випадку колізії” від 26 грудня 2008 року N 758-0-2-08-19 при розбіжності між загальним та спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному. Тому при вирішенні питань щодо можливості надання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду тривалістю 180 календарних днів для жінок, віднесених до 1 – 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно надавати перевагу спеціальним законам, які приймалися для реалізації конституційних прав громадян та їх соціального захисту.
Пунктами 6.3, 6.11 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року N 455 (далі – Інструкція N 455), передбачено видачу листків непрацездатності для жінок, віднесених до 1 – 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тривалістю 180 календарних днів. Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 30 січня 2009 року N Н-35267-18 закон має вищу юридичну силу, ніж будь-який підзаконний нормативно-правовий акт.
Таким чином, у зв’язку із скасуванням визначення зони посиленого радіоекологічного контролю та пільг для 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, при видачі листків непрацездатності по вагітності та пологах Інструкцію N 455 слід застосовувати лише в частині, що не суперечить чинному законодавству.
Однак, незважаючи на зміни у законодавстві, лікувально-профілактичними закладами продовжується видача листків непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами жінкам, які віднесені до 4 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 180 календарних днів.
Це призвело до неможливості з боку страхувальників та органів Фонду проводити фінансування допомоги по вагітності та пологах, що в свою чергу порушило право застрахованих осіб на її своєчасне отримання.
Враховуючи зазначене, виконавча дирекція Фонду наполягає на терміновому доведенні до департаментів (управлінь) охорони здоров’я обласних (міських) держадміністрацій про зміни у законодавстві та унормувати видачу листків непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами зазначеній категорії жінок закладами охорони здоров’я.
Разом із цим виконавча дирекція Фонду ініціює термінове внесення змін до Інструкції N 455 в частині видачі листків непрацездатності по вагітності та пологах відповідно до вимог законодавства.

В. о. директора

Т. А. Нагорна

Матеріали до теми


Процес проведення перевірок листків непрацездатності пропонується вдосконалити
Кабінетом Міністрів зареєстровано у Верховній Раді проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо ...
Вдосконалено військовий облік осіб до 25 років, які вступають до вишів
Уряд вдосконалив військовий облік осіб до 25 років, які вступають до вишів. Відповідну постанову ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів України. ...