Реєструйся

Щодо звільнення державного службовця, відстороненого від роботи на час проведення досудового слідства


Щодо звільнення державного службовця, відстороненого від роботи на час проведення досудового слідства 

На запитання відповідає Лариса ЗВІРИЧ, перший заступник начальника Територіальної державної інспекції з питань праці у Київській області

16 січня 2009 року було порушено кримінальну справу проти державного службовця. На виконання постанови прокурора району від 11 лютого 2009 року № 000 розпорядженням організації від 19 лютого 2009 року № 00-К працівника 19 лютого 2009 року відсторонено від посади на час проведення досудового слідства. При ліквідації організації 30 листопада 2010 року держслужбовця звільнено не було, оскільки на той час справа перебувала у провадженні районного суду і судове слідство тривало. Районний суд м. Києва надіслав постанову від 15 лютого 2012 року, у якій, керуючись статтями 111 і 282 КПК України, постановив звільнити працівника, що обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого частиною 1 статті 368 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі статті 49 КК України, а кримінальну справу стосовно нього закрити. Запобіжний захід щодо працівника до набуття постановою законної сили залишити без змін — підписка про невиїзд з постійного місця проживання. Постанова може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом семи діб з дня її винесення.
Якою датою звільнити державного службовця:
а) 18 лютого 2009 року (останній день фактичного виконання ним трудових обов’язків). Розпорядження № 00 видається наступного дня після дня отримання постанови суду — 5 березня 2012 року?
б) 22 лютого 2012 року (постанова суду — 15 лютого 2012 року + 7 днів). Розпорядження № 00 видається наступного дня після дня отримання постанови суду — 5 травня 2012 року?
в) інші варіанти?
Яка підстава звільнення:
а) пункт 2 частини першої статті 30 Закону України «Про державну службу»?
б) пункт 6 частини першої статті 30 Закону України «Про державну службу»?
в) інші варіанти?

Насамперед слід зазначити, що згідно зі статтею 62 Конституції України особа вважається невинною у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Як убачається із запитання, суд виніс постанову про звільнення працівника від кримінальної відповідальності, а кримінальну справу відносно нього закрив. У період слідчих дій працівника було відсторонено від роботи.

Відсторонення від роботи — це тимчасове позбавлення працівника, який перебуває у трудових правовідносинах із підприємством, можливості реального здійснення ним права на працю. Усунення від роботи провадиться власником на підставі виявленого ним факту.
Відсторонення від роботи або іншої діяльності власник підприємства або уповноважений ним орган здійснює шляхом видання наказу (усного розпорядження з наступним виданням наказу) та вжиття заходів щодо контролю за його виконанням.

Стаття 22 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ передбачає відсторонення від виконання повноважень за посадою державних службовцівза невиконання службових обов’язків, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації або об’єднанню громадян, на час, потрібний для службового розслідування, але не більше ніж два місяці, зі збереженням заробітної плати. Згідно з пунктом 4 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950, службове розслідування провадиться з відстороненням від виконання повноважень або без нього.
Кримінально-процесуальним кодексом України передбачається відсторонення обвинувачуваного від посади в разі притягнення до кримінальної відповідальності за посадовий або інший злочин і якщо той може негативно впливати на хід досудового або судового слідства.
Звільнення з посади здійснюється власником на підставі мотивованої постанови слідчого або іншої посадової особи відповідно до санкції прокурора або його заступника без виплати заробітної плати.

У разі незаконного засудження, притягнення до відповідальності як обвинувачуваного, взяття й утримання під вартою, обшуку, виїмки, накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших дій, що обмежують права громадян, а також незаконного застосування адміністративного арешту або виправних робіт, конфіскації майна, накладення штрафу, незаконного проведення оперативно-розшукових заходів заподіяна шкода, зокрема заробітна плата й доходи, які працівник втратив внаслідок незаконних дій, відшкодовується в повному обсязі незалежно від вини посадових осіб органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (ст. 1 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду» від 1 грудня 1994 року № 266/94-ВР).

У випадку, розглянутому в запитанні, звільнення працівника не відбулося ні в період ліквідації підприємства, ні в інший час, тому він продовжує перебувати у списку цієї організації. На нашу думку, звільнити такого працівника варто на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП. Отримавши постанову суду 5 травня 2012 року, керівник організації в цей же день має видати наказ про звільнення і довести його до відома працівника. 5 травня вважатиметься останнім днем його роботи. У день звільнення працівникові має бути видано належно оформлену трудову книжку.

Журнал “Довідник кадровика”, №6, 2012