...
Реєструйся

Студенти вимагають скасувати правило 3-річного відпрацювання після навчання за держзамовленням


Адміністрація ВНЗ не повинна вимагати довідки про працевлаштування у своїх випускників, вважають студенти.
Основний метод тиску на випускників ВНЗ — затримка з видачею їм дипломів. У результаті випускники надають недостовірні дані про своє працевлаштування, а вищі навчальні заклади звітують Міністерству про майже 100-відсоткове працевлаштування своїх випускників. «Це системний самообман, який необхідно зупинити», — вважає координатор громадської ініціативи «Студентський захист» Андрій Черних.

Згідно з Порядком працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, випускник за умови відмови приступити до роботи на 3 роки за направленням зобов’язаний відшкодувати в держбюджет вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати. На думку А.Черниха, це прямо суперечить нормам Конституції України, а також Закону про вищу освіту, норми якого не містять умов про обов’язковість 3-річної відпрацювання та відшкодування.

Більшу того, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 04.03.2004 року у справі про доступність і безоплатність освіти визначено, що безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах необхідно розуміти як можливість здобуття освіти в цих установах без оплати, тобто без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги.

«Студентський захист» вимагає скасувати вищезгадану урядову постанову щодо порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, щоб «скасувати таке ганебне явище, як довідки про працевлаштування і прийняти новий порядок працевлаштування випускників вузів у відповідності з вимогами Конституції України».

До речі, Міносвіти неодноразово звертало увагу керівників ВНЗ на неприпустимість застосування заходів адміністративного тиску на випускників цих закладів.