Реєструйся

Чи зберігається наукова пенсія, якщо працівник знову працевлаштовується


Чи отримуватиме пенсіонер, якому призначено наукову пенсію до 1 жовтня 2011 року і який працює за строковим трудовим договором (контрактом), наукову пенсію в повному обсязі при повторному зарахуванні на роботу (після звільнення)?

На запитання відповідає Володимир МАКСИМЧУК, завідувач відділу пенсійного забезпечення Федерації профспілок України

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI були внесені зміни до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-XII (далі — Закон № 1977), які набули чинності з 1 жовтня 2011 року.

Зокрема, частиною двадцять восьмою статті 24 Закону № 1977 передбачено, що пенсія, призначена відповідно до зазначеної статті цього Закону, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом № 1977, законами України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, «Про статус народного депутата України» від 17 листопада 1992 року № 2790-XII, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, а після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому відповідно до статті 24 Закону № 1977.

Зазначена норма застосовується в першу чергу до пенсій, призначених з 1 жовтня 2011 року відповідно до Закону № 1977.
Стосовно пенсій, призначених науковим працівникам до 1 жовтня 2011 року, то згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зазначений вище порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набуття чинності цим Законом.

Тобто якщо пенсія як науковому працівникові була призначена до 1 жовтня 2011 року і до цієї дати пенсіонер влаштувався на роботу на посаду, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 1977, то і після 1 жовтня 2011 року раніше призначена пенсія виплачується в повному розмірі без обмеження.

Щодо тих випадків, коли пенсія була призначена до 1 жовтня 2011 року і до цієї дати пенсіонер працював на посаді наукового працівника за контрактом, а через певний час після 1 жовтня він звільняється і знову працевлаштовується на посаду наукового працівника, то Міністерство соціальної політики України листом від 14 листопада 2011 № 11229/0/14-11/039 було повідомило, що пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам відповідно до статті 24 Закону № 1977 призначається за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом). Відповідно на пенсіонерів, яким призначено пенсію за цим Законом та які влаштувалися на роботу до 1 жовтня 2011 року і продовжують працювати, не поширюється новий порядок виплати пенсії. У разі продовження контракту чи укладання його на новий строк порядок виплати пенсії не змінюється.

Порядок розірвання, продовження контракту чи укладання його на новий строк врегульовано Положенням про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 року № 170.
У разі звільнення та укладання нового строкового трудового договору (контракту) пенсія виплачується в порядку, встановленому частиною двадцять восьмою статті 24 Закону № 1977.