...
Реєструйся

Трудова повинність в рамках воєнного стану: що це таке та кого вона стосується


АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:

  • Що таке трудова повинність?
  • Який порядок її запровадження?
  • На кого може поширюватися трудова повинність?

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Наразі Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року воєнний стан продовжено ще на 30 діб. У рамках воєнного стану, серед іншого, згідно із законодавством може бути встановлено і так звану трудову повинність.

Чим регулюються основні питання трудової повинності

На сьогодні основні питання встановлення трудової повинності врегульовано

  • Законом України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі — Закон № 389);
  • Порядком залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 753 (далі — Порядок № 753).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 753 його дія поширюється на військове командування, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також підприємства, установи і організації незалежно від форми власності (далі — підприємство).

Зокрема, у статті 8 Закону № 389 зазначається, що військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, у т. ч. такі заходи правового режиму воєнного стану, як:

  • запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами на період дії воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли в період дії воєнного стану, та залучати їх в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт, що виконуються для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення і не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки осіб;
  • використовувати потужності та трудові ресурси підприємств усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю.

Військовим командуванням є Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об’єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з’єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань (абзац другий ч. 1 ст. 3 Закону № 389).

Працездатні особи — це особи віком від 16 років, які проживають на території України і за станом здоров’я здатні до активної трудової діяльності (ст. 1 Закону України від 5 липня 2012 року № 5067-VI «Про зайнятість населення»).

Що означає поняття «трудова повинність»

Визначення поняття «трудова повинність» міститься в абзаці третьому пункту 3 Порядку № 753.

Трудова повинність — це короткостроковий трудовий обов’язок на період мобілізації і воєнного часу з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, які виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, що не потребує обов’язкової згоди особи, стосовно якої запроваджується такий трудовий обов’язок.

Поняття «трудова повинність» не слід плутати з поняттям «суспільно корисні роботи», про які йдеться в абзаці другому пункту 3 Порядку № 753.

Дочитати статтю можна після швидкої оплати.
Вартість статті — 80 грн.

Сплатити в 1 клік

Після сплати посилання на завантаження статті прийде на електронну пошту.

Матеріали до теми


Кабмін готує електронне бронювання від мобілізації через «Дію»
Кабінет Міністрів повернувся до ідеї електронного бронювання військовозобов’язаних через «Дію», яка обговорювалася восени минулого року. Головна відмінність такого підходу – ...
Закон № 3633 діє з 18 травня, оновити дані у ТЦК треба протягом 60 днів
Як ми вже повідомляли, Президент України Володимир Зеленський 16 квітня підписав Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ ...