...
Реєструйся

«Трудові» пільги дружині учасника АТО


Ситуація

Працівниця, чоловік якої — учасник АТО, пропрацювала на підприємстві 2 місяці. Чи має вона право на відпустку повної тривалості? Якої тривалості їй слід надати щорічну основну відпустку — 30 чи 24 календарних дні?

Перелік осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, визначено ст. 10 цього Закону, зокрема абз. 4–8 п. 1 зазначеної статті.

До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у ст. 10 Закону № 3551, належить, зокрема, один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.

Відповідно до ст. 15 Закону № 3551 особам, на яких поширюється чинність цього Закону, надається право на:

  • використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час;
  • одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати тижнів тривалістю 14 календарних днів щороку.

Аналогічні норми закріплено також у п. 8 ч. 13 ст. 10 та п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону № 504.

Таку відпустку без збереження заробітної плати працівник може отримати частинами, наприклад, взяти спершу 10 календарних днів, а потім до кінця календарного року ще 4 дні.

Надання щорічної відпустки в зручний для працівника час означає, що під час складання графіку відпусток передусім з’ясовується, коли працівнику, який має відповідне право, буде зручно отримати відпустку, а не те, що він може використати її будь-коли протягом року на власний розсуд.

Треба знати!

Роботодавцю доцільно вести облік працівників, які мають право на використання відпустки у зручний для них час, аби на початковому етапі складання графіку відпусток з’ясувати побажання щодо використання відпустки та з урахуванням цього скласти графік. Упродовж року працівникам усіх категорій відпустки мають надаватися згідно з графіком відпусток.

Зміна термінів надання відпусток, відображених у графіку, може бути проведена за узгодженням сторін трудового договору і за умови виникнення обставин, що змушують перенести щорічну відпустку.

Якщо працівник просить перенести відпустку на інший період і роботодавець не заперечує щодо зміни у графіку періоду використання ним відпустки, це є порушенням законодавства про відпустки.

ВИСНОВОК:

Отже, дружині учасника АТО надання таких пільг та гарантій, як отримання щорічної відпустки більшої тривалості чи отримання її повної тривалості до настання 6-місячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на підприємстві, законодавством не передбачено.

НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ. УМОВНІ СКОРОЧЕННЯ

Закон № 3551 — Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ

Закон № 504 — Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР

АТО антитерористична операція

Інформацію підготувала експерт газети «Кадри і зарплата» Вікторія Ліпчанська, шеф-редактор кадрового напряму групи компаній «МЕДІА-ПРО».

Повний текст також можна знайти в номері газети «Кадри і зарплата», №16 (136) від 20 серпня.

ПРИДБАТИ ГАЗЕТУ

Матеріали до теми


Чи повернуть мобілізованим працівникам виплату середнього заробітку: Суд перевірить на конституційність законодавчі приписи щодо трудових гарантій
Другий сенат 20 березня на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розпочав розгляд справи за конституційною скаргою Юрія ...