...
Реєструйся

Цьогоріч студентами стануть майже всі абітурієнти


1 липня в Україні стартує вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Щоправда, студентів через демографічну кризу 94-го року, буде майже вдвічі менше, ніж торік. Якщо державні виші проблеми з абітурієнтами можуть і не відчути, приватним закладам – буде сутужно. Щоб вижити, їм доведеться збільшувати вартість освітніх послуг. А молодь нині – не грошовита.

 Не більше ніж 250 тисяч осіб. Саме на таку кількість абітурієнтів можуть розраховувати виші. І це якщо до випускників додати тих, кому не вдалося вступити в минулі роки. Щоб “заманити” молодь, державні альма-матер намагаються не піднімати розцінок для контрактників. Приміром, на факультеті міжнародних відносин та юридичному. Там освіта коштує 30 тисяч гривень за рік.

Проте утримати розцінки вдається не завжди. “Скажімо, на фізичному факультеті вартість становить 10 тисяч гривень, тоді як 3 роки поспіль це було 5 тисяч гривень. На сьогодні на такому рівні ми не можемо утримувати вартість, бо це економічно не обґрунтовано. Це йдуть збитки, бо підготовка студентів -фізиків потребує електроенергії, бо обладнання працює. Так? Воно потребує реактивів для хіміків. Лабораторних тварин для біологів. А сьогодні все це здорожується”, — жаліється каналу UBR Володимир Бугров, проректор державного ВНЗ.

Приватним вишам цьогоріч узагалі не позаздриш. Працюють вони тільки якщо мають не менше 2 тисяч студентів. Для мінімальної прибутковості вартість навчання не може бути нижча за 10 тисяч гривень, порахували спеціалісти. Виходить дилема. Аби знайти необхідну кількість абітурієнтів – треба розцінки зменшувати. Адже конкуренція серед закладів величезна. З іншого боку – працювати зі збитками немає сенсу.

“По західним міркам це “єрундова” оплата. У Європі, США найменша – 17 тисяч доларів. А так, середня ціна – 25 тисяч доларів на рік оплачується. Ну ,правда, у нас трошки і ціни інші, тому ми поки можемо розвиватись і на цих цінах. Але менше 10 тисяч не можна”, — такі невтішні висновки робить Іван Тимошенко, ректор приватного університету.

Щоправда, і така сума по кишені далеко не кожному. Студенти все більше сподіваються на батьків. А ось ті, хто вчиться зараз, — радіють. Кажуть, вступили вчасно. Контракт був дешевший. Однак дешеве – не завжди якісне, застерігають фахівці. Кажуть, у ВНЗ, які йдуть на демпінг, якісної освіти годі й шукати. Адже працювати за копійки висококваліфіковані професори та доценти не погодилися б.

Джерело: ubr.ua