...
Реєструйся

У Німеччині можуть скасувати плату за вищу освіту


Збори за навчання, що п’ять років тому запровадили в семи федеральних землях Німеччини, нині вже скасовані в п’ятьох, повідомляє Deutsche Welle.

Схоже, недовга епоха платної освіти в Німеччині закінчується. Нині збори за навчання залишаються лише в Баварії та Нижній Саксонії. Невдовзі їх можуть скасувати й тут. У Нижній Саксонії плата за вищу освіту фіксована – п’ятсот євро за семестр. У Баварії, починаючи з 2007 року, вона коливається від ста до півтисячі євро за семестр, щоправда, більшість вишів стягують плату за вищою шкалою.Але й ці форпости платної освіти в Німеччині от-от можуть впасти.

У Нижній Саксонії усе стане відомо після виборів, що пройшли у цій федеральній землі 20 січня. У разі перемоги соціал-демократів, ця політична сила обіцяє негайно скасувати плату за вищу освіту. Їх підтримують також Зелені.

Що ж до Баварії, де традиційно правлять консерватори з ХСС, скасувати плату за навчання сподіваються шляхом громадської ініціативи. Виборці оскаржують у Конституційному суді право на те, щоби це питання вирішив народ. Якщо активістам вдасться заручитися достатньою кількістю голосів, то відбудеться референдум з цього питання.

Зовсім не радіють таким політичним крокам у самих університетах. Адже тепер перед ними постає складне завдання: де брати гроші. Там кажуть, що державних надходжень не вистачає, тому доведеться або скорочувати науковий склад, або обмежувати кількість студентів, встановлюючи жорсткі критерії відбору.

Кожне євро, яке в нас забрали, погіршує якість освіти“, – робить невтішні висновки з можливих майбутніх змін Ґодегарт Рупперт, прес-секретар баварських університетів.

Критики від початку розцінювали університетські збори як несоціальні, наводячи в приклад студентів з малозабезпечених родин, яким освіта через такі нововведення ставала не по кишені. Але незважаючи на таку критику, міністр освіти ФРН Аннетте Шаван вважає плату за навчання виправданою. За її словами, якби всі вищі навчальні заклади стягували збори, це додало б до університетських скарбниць додаткових два мільярди євро.

Поки що іншої відповіді, як наповнити університетську казну, політики не дають. За даними Організації економічної співпраці та розвитку, на освіту в Німеччині нині виділяється лише 1,3 відсотка ВВП. Це нижче середнього показника в країнах ОЕСР, який становить 1,6 відсотка.

Джерело: UBR.