Подальші кроки щодо реалізації в Україні положень Конвенції про права інвалідів 7 червня 2010 р. стали предметом обговорення членів Ради у справах інвалідів при Кабінеті Міністрів України, засідання якої відбулося у Мінпраці. Відкрив зібрання заступник Голови Ради, Міністр праці та соціальної політики України Василь Надрага.
Як поінформував у своєму виступі заступник Міністра Володимир Маслаков, у грудні минулого року Верховною Радою України було схвалено Закон України „Про ратифікацію Конвенції про права інвалідів і Факультативного протоколу до неї”.
Конвенція ООН про права інвалідів є найбільш довгоочікуваним документом, спрямованим на захист прав інвалідів, зазначив урядовець. Її положення охоплюють всі сфери життєдіяльності інвалідів: право на життя, освіту, працевлаштування, доступність до об’єктів соціальної, інженерно-транспортної інфраструктури та інформації, охорону здоров’я тощо. Іншою причиною, що пояснює необхідність Конвенції для суспільства, особливо для людей з інвалідністю, є те, що основна мета Конвенції – недопущення дискримінації інвалідів і забезпечення повного забезпечення їхніх прав нарівні з усіма громадянами.
„Для нашої держави Конвенція про права інвалідів набрала чинності 6 березня 2010 року. Це накладає на нашу державу відповідні зобов’язання – як перед світовою спільнотою, так і перед своїми громадянами, які мають інвалідність”, – наголосив заступник Міністра. Адже, за його словами, відповідно до статті 35 Конвенції кожна держава-учасниця зобов’язується протягом двох років після набуття чинності Конвенцією, а в подальшому – через кожні чотири роки та на вимогу Комітету ООН з прав інвалідів представляти Генеральному секретарю ООН для розгляду Комітетом національну доповідь про вжиті заходи, спрямовані на здійснення своїх зобов’язань в рамках Конвенції.
Таким чином, Україна повинна не пізніше, ніж до 6 березня 2012 року, поінформувати Генерального секретаря ООН про стан виконання нашою державою положень Конвенції про права інвалідів, сказав Володимир Маслаков.
На переконання Мінпраці, першим кроком у цьому напрямку має бути приведення національного законодавства у відповідність до положень Конвенції.
„Ми проаналізували чинну правову базу і можемо сказати, що національне законодавство не суперечить Конвенції, але не має необхідної деталізації норм з реалізації інвалідами своїх прав у різних сферах життєдіяльності. Саме тому центральним органам виконавчої влади все ж таки слід ґрунтовно опрацювати нормативно-правові акти, у першу чергу закони України, на відповідність вимогам Конвенції і підготувати відповідні проекти рішень”, – підкреслив заступник Міністра.
Він також повідомив, що нині Міністерство працює над внесенням змін до законів України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та „Про реабілітацію інвалідів в Україні”.
Як один із можливих варіантів рішення, Мінпраці запропонувало підготувати проект розпорядження Кабінету Міністрів України про заходи з реалізації Конвенції, в якому визначити перелік нормативно-правових актів, що потребують розробки, термін виконання та виконавців.
Серед інших питань, які обговорили на засіданні члени Ради у справах інвалідів, – це розвиток охорони психічного здоров’я в Україні, створення робочих місць для інвалідів, у тому числі з психічними захворюваннями та розумовою відсталістю, і сприяння їх працевлаштуванню. Також було проаналізовано стан виконання попередніх протокольних рішень Ради.
Джерело: