...
Реєструйся

Відпустка у зв’язку з усиновленням дитини: надаємо по-новому


  1. Хто має право на відпустку у зв’язку з усиновленням дитини?
  2. За яких умов вона надається?
  3. Яка тривалість такої відпустки?

З метою приведення Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504) у відповідність до вимог Сімейного кодексу України (далі — СКУ) щодо усиновлення дітей віком від 2 місяців і забезпечення рівних прав усіх усиновлювачів на отримання одноразової оплачуваної відпустки у зв’язку з усиновленням дитини було ухвалено Закон України від 30 травня 2019 року № 2728-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання відпустки усиновлювачам при усиновленні дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування» (далі — Закон № 2728), який набув чинності 21 червня 2019 року.

Раніше у статті 182 КЗпП було закріплено право жінок на відпустку у зв’язку з усиновленням новонародженої дитини безпосередньо з пологового будинку. Водночас це суперечило вимогам частини 1 статті 209 СКУ та статті 28 Закону України від 13 січня 2005 року № 2342-IV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», якими передбачено, що дитина, покинута в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я або яку відмовилися забрати з них батьки, інші родичі, може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку.

Отже, в Україні усиновлення новонародженої дитини безпосередньо з пологового будинку неможливе. Це пов’язано з тим, що батьки можуть відмовитися від дитини, перебуваючи у стані афекту (наприклад, якщо дитина небажана). Причиною залишення дитини може бути також непоінформованість діда, баби чи інших родичів дитини про її народження. Двомісячний термін і потрібний для того, щоб провести відповідну роботу з батьками та родичами стосовно повернення дитини в біологічну родину.

Таким чином, у законодавстві виникла колізія: відповідно до частини другої статті 17 Закону № 504 особа, яка усиновила новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку, мала право на відпустку у зв’язку з усиновленням, але ця норма не реалізовувалася, оскільки суперечила іншим законодавчим актам, а в частині першій статті 181 Закону № 504 було закріплено право на зазначену відпустку лише для осіб, які усиновили дитину після досягнення нею трирічного віку.

Згідно зі статистичними даними були позбавлені права на відпустку у зв’язку з усиновленням: у 2016 році ― усиновлювачі 907 дітей, у 2017 році ― усиновлювачі 893 дітей, у 2018 році ― усиновлювачі 773 дітей.

Слід зауважити, що відповідно до частини 4 статті 232 СКУ усиновлення надає усиновлювачеві права і покладає на нього обов’язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Отже, усі батьки мали можливість використовувати відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, а усиновлювачі дітей віком від 2 місяців до 3 років права на відповідну відпустку не мали.

З набуттям чинності Законом № 2728 усі усиновлювачі незалежно від статі та віку усиновленої дитини мають змогу отримати відпустку у зв’язку з усиновленням. Це полегшить адаптацію дитини в сім’ї, сприятиме налагодженню соціальних й емоційних зв’язків дитини та її нових батьків, формуванню у них взаємної прив’язаності, поваги та любові.

Згідно зі змінами, унесеними до статті 182 КЗпП, відпустка у зв’язку з усиновленням дитини надається за умови, що заява про її надання надійшла не пізніше 3 місяців із дня набрання законної сили рішенням суду про усиновлення дитини. Відповідні зміни внесено й до статті 18-1 Закону № 504.

Також потрібно пам’ятати, що згідно з частиною першою статті 23 Закону № 504 витрати, пов’язані з оплатою відпусток у зв’язку з усиновленням дитини, здійснюються за рахунок коштів підприємств, установ, організацій, призначених на оплату праці, або за рахунок коштів фізичної особи, в якої працюють за трудовим договором працівники. Однак з огляду на наведені статистичні дані прогнозоване збільшення усиновлювачів в Україні у найближчі роки не перевищить 1000 осіб. Для роботодавців це не критично.

Насамкінець слід зауважити, що Кабінет Міністрів України розпорядженням від 9 серпня 2017 року № 526-р схвалив Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки. Сподіваємося, зміни у сфері надання відпусток у зв’язку з усиновленням дитини сприятимуть її реалізації.

Зразок оформлення наказу про надання відпустки у зв’язку з усиновленням дитини

Завантажити зразок документа

Ця стаття — частина Живого журналу «КАДРОВИК.UA». Оформіть передплату на 2023 рік із подарунками.

Автор: Юлія Гайдаржи,
генеральний директор Директорату соціальних послуг та інтеграції Міністерства соціальної політики України

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...
Коли контролюючий орган відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування
Згідно з положеннями розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом ...