Реєструйся

Військовий облік жінок під час воєнного стану


Начальник юридичної групи обласного територіальний центру комплектування Юрій Грива відповів на усі популярні питання про військовий облік жінок під час воєнного стану.

Взяття на облік мають забезпечити з 1 жовтня 2022 року. Беруть жінок, які молодше 60 років, не мають протипоказань через здоров’я та професія чи спеціальність якої є у наказі Міноборони. Проте в умовах воєнного стану не обов’язково чекати до жовтня, а можна стати на облік зараз, сказав Юрій Грива.

 

Як діє наказ про військовий облік жінок в умовах воєнного стану?

Воєнний стан у країні не змінив наказ Міністерства оборони, який набув чинності 17 грудня та розширив перелік професій для жінок, які повинні бути на військовому обліку.

Загалом у ньому представлені спеціальності від сфери громадського харчування до видавництва та поліграфії. У переліку є такі професії, як програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, співробітники ресторанів і готелів тощо.

Забезпечити взяття на облік жінок мають з 1 жовтня 2022 року. Проте стати на облік можна й зараз, сказав Юрій Грива.

 

До якого часу треба стати на облік?

Поки невідомо. У законодавчих актах України не визначені дедлайни. «Але в умовах відкритої збройної агресії Росії проти України кожен свідомий громадянин, який підлягає військовому обліку, має в найкоротші терміни з’явитись до територіального центру», — сказав Юрій Грива.

 

Якщо жінка стане на облік, чи означає це миттєву мобілізацію?

Після того, як жінка стала на військовий облік, вона є військовозобов’язаною. Тобто перебуває у запасі збройних сил, національної гвардії чи інших військових формувань.

Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу. Також їх можуть залучити виконувати роботи із забезпечення оборони держави у воєнний час.

Наразі необхідності мобілізувати жінок немає, сказав Юрій Грива. Проте в окремих випадках можуть мобілізувати за найбільш дефіцитними військовими спеціальностями у збройні сили чи інші складові сил оборони.

У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

 

Чи можуть призвати на військову службу жінку, яка має неповнолітніх дітей?

Призову на військову службу через мобілізацію не підлягають жінки, які мають дітей до 18 років. Такі жінки можуть бути призвані на військову службу лише за їх згоди і тільки за місцем проживання.

 

Чи може жінка, яка стала на облік, виїхати за кордон?

На період воєнного стану військовозобов’язаним жінкам обмежили виїзд за межі України. Це не стосується тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Повний перелік тих, хто не підлягає, є у статті 23 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

 

Тож які обов’язки у військовозобов’язаних жінок?

Обов’язки, які мають виконувати жінки на військовому обліку, описані в постанові Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».

Військовозобов’язані мають:

  • бути на військовому обліку за місцем проживання. У разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;
  • з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах;
  • не змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації та у воєнний час;
  • проходити медичний огляд та лікування;
  • проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
  • за сім днів прийти до територіального центру для зняття з військового обліку, якщо треба змінити місце проживання, поїхати у відрядження, на навчання, у відпустку чи лікування (на більше, ніж три місяці за межі України). Також якщо змінюється місце проживання у межах міста, але в іншому адміністративному районі;
  • за сім днів повідомляти органам, в яких перебувають на військовому обліку, про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;
  • негайно повідомляти територіальним центрам комплектування (органам СБУ) про втрату військово-облікового документа;

 

Чи може жінка відмовитись ставати на військовий облік? А відмовитись від військової служби?

Ні. Жінки, придатні за станом здоров’я та віком, а також мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю — мають стати на облік. Це передбачено законом від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу».

 

Яке покарання передбачене за порушення правил військового обліку?

До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, де працюють жінки, а також самі жінки, які мають стати на облік, не нестимуть адміністративну відповідальність.

Після кінцевого терміну взяття на облік жінок, яким це необхідно зробити, будуть штрафувати підприємства від 5500 до 8500 грн.

За словами Юрія Гриви, порушення військовозобов’язаними правил військового обліку — це стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Санкція від 510 до 850 гривень. За повторне порушення протягом року від 850 до 1 700 гривень.

Ухилення військовозобов’язаної від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру, це порушення частини 1 статті 337 Кримінального кодексу України. Карається штрафом від 5 100 до 8 500 гривень або виправними роботами до одного року.

Джерело: Суспільне Новини

Матеріали до теми


Про закордонні відрядження заброньованих працівників
Державна прикордонна служба роз`яснила порядок перетину кордону заброньованими працівниками у цілях службових відряджень. До Федерації роботодавців України (далі — ФРУ) ...
Облік військовозобов’язаних на підприємстві: рекомендації для HR щодо ведення персонального військового обліку
З моменту набуття чинності Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від ...
Перелік документів для працевлаштування внутрішньо переміщених медиків в інші заклади: МОЗ
На сьогодні внаслідок повномасштабного вторгнення росії на територію України багато медиків втратили свої робочі місця та вимушені шукати інші можливості ...