...
Реєструйся

Як волонтеру правильно збирати кошти. Порада юриста


2 типові ситуації з початку повномасштабної війни в Україні: 

  1. Волонтер в статусі фізичної особи розміщує у соцмережах дані своєї карти і починає збір коштів на необхідні речі для військових.
  2. Волонтер збирає допомогу і везе військовим до зони бойових дій.

Всі звикли, що це норма, але рідко хто звертає увагу на юридичну сторону таких дій.

І ось тут перша неприємність. Справа в тому, що надання волонтерської допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, або під час дії правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції займатись індивідуальною волонтерською діяльністю не можна, цим можна займатись лише на базі окремої організації чи установи. Тому, волонтеру бажано підписати договір про провадження волонтерської діяльності з установою чи організацією, яка займається волонтерською діяльністю.

Притягувати волонтера до відповідальності за такі порушення волонтера звісно ніхто не буде, але є інша суттєва обставина. Справа в тому, що у разі якщо під час виконання завдань у зоні бойових дій волонтер отримає шкоду для здоров’я, або загине, то виплати одноразової грошової допомоги від держави не буде.

Йдемо далі. Один з найважливіших моментів, про який в більшості випадків забувають волонтери, які отримують кошти на власну карту, це податки. При зборі коштів ви маєте враховувати, що навіть попри війну наше податкове законодавство діє. За загальним правилом усі надходження мають бути оподатковані за ставкою 19,5% (18% ПДФО + 1,5% військового збору). Тобто, отримавши суму Х, ви маєте самостійно відрахувати 19,5% і заплатити їх в бюджет. Не буде добровільної оплати, залишиться ризик ще і накладення штрафу і пені.

Проте, несплата податків це не єдина велика проблема. Проблема може виникнути із банком, який просто заблокує кошти, оскільки для банку ваші надходження є незрозумілого походження, а в такому випадку використати зібрані кошти якщо і вийде, то тільки через тривалий час.

Посібник «Оптимізація трудових відносин у період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»

Щоб ваша волонтерська діяльність була максимально ефективною я рекомендую:

  1. Зареєструватись у реєстрі волонтерів

Процедура дуже проста. Для цього необхідно звернутись до податкової за адресою реєстрації волонтера і подати заяву де вказати свої банківські рахунки для збору коштів. Щодо строків: процедура займає аж 1 день з моменту подання вашої заяви до податкової.

Після реєстрації в реєстрі волонтер має право не платити 19,5% податку із зібраних на особистий рахунок коштів, якщо ці кошти були надалі використані для благодійної допомоги військовим.

  1. Брати приклад із Сергія Притули

Якщо ви перераховували на рахунки Сергія Притули (Приват або Моно), то могли помітити, що у своїх публікаціях він завжди просить вказувати призначення платежу «благодійна допомога».

Якщо ви будете робити так, як це робить Притула, таким чином, у вас не виникне спорів із податковою або банком, щодо отриманих коштів.

  1. Завжди зберігати чеки про ваші витрати на благодійність

Підтверджуючі документи ваших витрат у разі потреби доведуть цільове використання зібраних коштів. Підтвердження знадобиться, як для держави, яка звільнила вас від оподаткування так і у випадку потреби, для людей, які перераховували вам кошти (можливо хтось захоче щоб ви прозвітували).

Між тим, є ще і інша причина, яка змушує багатьох волонтерів мати підтверджуючі документи цільового використання зібраних коштів. Мова про наші правоохоронні органи, які останнім часом заводять багато кримінальних проваджень за ч. 3 ст. 201-2 КК України – “Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги”.

Будь-який волонтер має усвідомлювати, що навіть, якщо він не привласнює зібраних коштів, ризик того, що недобросовісні люди повідомлять правоохоронцям про нібито розкрадання пожертв, або помилки слідчих можуть створити такі обставини, що доведеться доводити ваш чесний підхід до волонтерської діяльності. Зрозуміло, що із наявними документами, які підтверджують ваші витрати це можна буде зробити легко.

  1. Підписувати Договір про надання волонтерської допомоги

Договір буде тим документом, який вказуватиме на те, яку волонтерську допомогу і кому ви надали, а також період надання допомоги. Між тим договір буде і ще одним доказом цільового використання коштів. Також, договір може містити положення про відповідальність за заподіяння збитків отримувачем допомоги.

Джерело: Harbar Legal

Олександр Гарбар
Олександр Гарбар
адвокат, основні напрями практики: судові спори та захист бізнесу в контролюючих органах. Автор публікацій у провідних юридичних виданнях та «Кадровик.UA».

Матеріали до теми


15 квітня спливає строк сплати роботодавцями санкцій за невиконання нормативу по працевлаштуванню осіб з інвалідністю
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю звертає увагу роботодавців, що 15 квітня 2024 року спливає строк сплати роботодавцями адміністративно-господарських санкцій, нарахованих за ...