...
Реєструйся

Якщо день закінчення одного листка непрацездатності є днем початку другого


Ситуація:

Працівник захворів гострим респіраторним захворюванням й звернувся до сімейного лікаря. Після завершення лікування 18.06.2019 він отримав оформлений належним чином ЛН. Протягом перебування під наглядом лікаря у працівника були виявлені порушення в роботі серцево-судинної системи. Цього ж дня, 18.06.2019, його госпіталізували і оформили інший ЛН як первинний, оскільки мало місце інше захворювання. 

Таким чином, у відділ кадрів спочатку поступив перший ЛН, який було подано для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності згідно зі статтею 22 Закону №1105 (перші 5 днів за рахунок роботодавця, наступні — за рахунок ФСС). По завершенню лікування працівник подав до відділу кадрів другий ЛН, у якому перший день лікування у стаціонарі збігається з останнім днем лікування у сімейного лікаря — 18.06.2019. Як правильно призначити працівникові допомогу по тимчасовій непрацездатності?

Рішення:

Надання соціальних виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності регулюється Законом № 1105. Згідно зі статтею 22 цього Закону, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання страхового випадку. Зрозуміло, що втрата заробітку 18.06.2019 не може бути компенсована працівникові двічі. Суперечливість цієї ситуації полягає в іншому: які дні необхідно оплатити за рахунок підприємства, а які за рахунок ФСС.

У статті 22 Закону № 1105 визначені умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати. У пункті 2 цієї статті зазначається, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується ФСС застрахованим особам починаючи з 6-го дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності. Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як же діяти у разі «загального» для обох ЛН дня непрацездатності? ФСС з ТВП у своєму Листі № 5.2-32-924 рекомендує не призначати допомогу в останній день непрацездатності за першим ЛН, а другий ЛН оплатити з 1-го по 5-й день за рахунок коштів роботодавця, з 6-го — за рахунок коштів ФСС. Проте у нашій ситуації за першим ЛН допомога була призначена раніше і останній день, 18.06.2019,оплачений за рахунок ФСС.

Отже, за другим ЛН слід призначити допомогу з другого дня, 19.06.2019, і з цього ж дня відрахувати перші 5 днів, за які допомогу сплатить роботодавець. Такі дії, на нашу думку, не викликатимуть сумнівів у ФСС щодо правомірності використання його коштів, адже за підсумком роботодавець сплатить належні ФСС 10 днів непраце­здатності працівника.

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону № 1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою — підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність. Таке рішення оформлюється протоколом засідання комісії із соціального страхування, форму якого затверджено Постановою № 13.

Відповідь надала Ольга Стахів, менеджер з персоналу ТОВ «ІНТЕРФОРМ», кандидат економічних наук.