Реєструйся

Зміст № 1, 2012


 

 

У добру путь!

Липень — місяць багатообіцяючий. Це початок нових можливостей. Початок відліку другої половини року. А також час народження нашого нового проекту.
Скільки питань щодня доводиться вирішувати кадровику: і невідкладних, і менш важливих. Як упоратися з ними швидко і професійно? Як грамотно оформити документи? Як уникнути можливих конфліктів або залагодити ті, що вже виникли? І, нарешті, як при всьому цьому бути стильним, привабливим, успішним і впевненим у собі?
Відповіді на ці запитання ви щомісяця будете отримувати з надійного джерела, від експертів і професіоналів, які допоможуть вам знайти потрібні рішення.
Ми постаралися зробити наш журнал настільним виданням, шпаргалкою, де ви знайдете відповіді на складні питання. Сподіваємося, що журнал стане для вас справжнім помічником у роботі.
Щоб надалі журнал залишався корисним і цікавим, пишіть нам, діліться своїми проблемами і ставте запитання. Допоможемо, підкажемо, поділимося досвідом!
Давня китайська мудрість говорить, що дорога у тисячу лі починається з першого кроку. Якщо ви і досі не серед наших передплатників, поспішайте до них приєднатися!
Бажаємо всім професійних успіхів разом із «Кадровою практикою».

З глибокою повагою,
заступник головного редактора                                                                                     Надія Булава

 

Зміст № 1, 2012

ТРУДОВЕ ПРАВО

Микола Бойко
Виконувач обов’язків: хто це і як регулювати його працю?
Тимчасове виконання обов’язків за певною посадою можливе як за вакантною посадою, так і за тимчасово вільною посадою. Чи можна призначити виконувача обов’язків некерівного працівника за вакантною посадою? На який термін призначають виконувача обов’язків керівника ВНЗ та осіб, яких призначає на посаду Президент України або Верховна Рада України? Чим відрізняється виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника від тимчасового заступництва і як здійснювати доплату за таку роботу? Чи може нараховуватися премія тимчасовому заступникові?

Григорій Максименко
Збільшення тривалості робочого часу під час польових робіт
На сільськогосподарському підприємстві — період напружених польових робіт. Як установити працівникам, зайнятим на таких роботах, тривалість робочого часу понад 8 год. на день і якими нормативними актами при цьому слід керуватися? За який обліковий період має бути забезпечено використання нормальної тривалості робочого часу? А якщо на підприємстві колективним договором чи додатком до нього не встановлено можливості застосування підсумованого обліку робочого часу?

ШКОЛА КАДРОВИКА

Ольга Хамайдюк
Зміна мінімальної заробітної плати: дії кадровика та бухгалтера
Зазвичай штатний розпис розробляється і затверджується на початку року керівником підприємства шляхом видання наказу та діє протягом календарного року. Але ж розмір мінімальної заробітної плати змінюється кілька разів на рік. Як правильно внести зміни в штатний розпис? Чи обмежується кількість таких змін та періодичності їх внесення протягом календарного року? А якщо змін багато і вони передбачають перерахунок усіх ставок (окладів) у розрізі всіх посад?. Пам’ятайте! У разі виплати заробітної плати у нижчому розмірі, ніж мінімальний, роботодавець несе відповідальність. Яку саме — дізнаєтеся зі статті…

Олександр Правдивець
Військовий облік: що перевіряє військовий комісаріат?
Як відповідальному за стан військового обліку на підприємстві найкраще підготуватися до перевірки з боку військових комісаріатів. Йому на допомогу подано покроковий алгоритм такої перевірки. Основні 10 кроків, які є запорукою бездоганної роботи, — від наявності основних нормативно-правових актів з питань військового обліку та бронювання, далі — виконання певних заходів з питань персонального обліку військовослужбовців і призовників і до проведеної роботи щодо усунення недоліків, виявлених при попередніх перевірках.

Ірина Голубєва
Інспектор з кадрів і менеджер з персоналу: конфлікт інтересів чи спільна робота на результат
Для чого потрібен інспектор з кадрів, а для чого — менеджер з персоналу? Якщо коротко, то перший з них веде кадровий облік і цінується набутим практичним досвідом, навиками і знаннями, а другий, маючи універсальні обов’язки, — займається кадровою політикою підприємства. Такий розподіл функцій і обов’язків. Проте в статті наголошується на спільній роботі обох фахівців, коли правильний розподіл завдань принесе максимальні результати.

ЗРАЗКОВЕ ДІЛОВОДСТВО

Олена Загорецька
Усе починається з номенклатури справ
Номенклатура справ — обов’язковий документ для кожного підприємства. Саме з цього важливого документа слід розпочинати організацію документообігу. На підприємстві мають бути розроблені зведена номенклатура справ і номенклатура справ кожного структурного підрозділу та первинної громадської організації, що діє на цьому підприємстві. Виконати це завдання можна двома способами і двома принципами — про них дізнаєтеся з матеріалу статті.

Тетяна Донченко
Оформляємо трудову книжку правильно
Трудова книжка — своєрідний «паспорт» працівника, тому і оформлена вона має бути належним чином. Які записи потрібно вносити до трудової книжки? Чи ведуться трудові книжки на громадян-підприємців, сезонних і тимчасових працівників, іноземців та осіб без громадянства, студентів денних відділень вищих навчальних закладів? Якою мовою заповнювати трудову книжку старого зразка? Чи має право роботодавець стягувати з працівника суму вартості трудової книжки у разі її неправильного первинного заповнення або псування внаслідок недбалого зберігання? Відповіді на ці та інші запитання та відповідні зразки записів у трудовій книжці — у статті…

КАЛЕНДАР ПАМ’ЯТНИХ ДАТ

Ростислав Лихотоп
Національні та міжнародні державні, святкові, професійні і пам’ятні дні
Про організацію відпочинку в Україні згідно з Кодексом Законів про працю України, Указами Президента України та іншими державними та міжнародними нормативними документами.

ПЕРСОНАЛЬНИЙ КОНСУЛЬТАНТ

Надання відпустки за основним місцем роботи і за сумісництвом
Працівник працює в лікарні за основним місцем роботи і за сумісництвом (але за сумісництвом трудовий договір не укладено і особову картку працівника форми № П-2 не заведено). Чи зобов’язана адміністрація надавати відпустку за основним місцем роботи і за сумісництвом?
Висновок
Так, зобов’язана.
Детальніше про це читайте на сторінках журналу.

Оплата праці за виконання обов’язків відсутнього працівника
Чи має право адміністрація лікарні надати медичній сестрі доплату у розмірі 50 % посадового окладу за суміщення вакантної посади медичної сестри і чи вважатиметься це роботою за сумісництвом?
Висновок
Є кілька способів вирішення проблеми.
Відповідь на це питання ви знайдете в номері журналу.

Надання компенсації за невикористану щорічну відпустку
Працівник з 1 жовтня 2008 року працював за сумісництвом викладачем з охорони праці у навчальному центрі. Тривалість його щорічної основної відпустки за основним місцем роботи становила 24 календарних дні, а за сумісництвом, як викладача, — 56 календарних днів. 22 червня 2009 року працівник звільнився з навчального центру за власним бажанням. За скільки календарних днів невикористаної щорічної відпустки виплачувати компенсацію такому працівникові?
Висновок
Компенсація виплачується пропорційно до відпрацьованого часу.
Докладніше — на сторінках журналу…

PRO-персонал

Тетяна Максименко
Заповнення вакансії: беремо знайомого чи користуємося послугами кадрової агенції?
Існує багато способів пошуку й добору персоналу, проте два з них — пошук серед (через) друзів і знайомих та пошук із залученням кадрових агенцій — найбільш поширені. Як не помилитися з вибором кадрової агенції? Скільки коштуватиме роботодавцеві пошук потрібного фахівця у кадровій агенції і чи може вона безкоштовно замінити такого фахівця у разі невдалого проходження ним випробування? Чи завжди пошук через знайомих вдалий? Покрокове заповнення вакансії в компанії — у матеріалі…

СУДОВА ПРАКТИКА

  • Постанова Старобільського районного суду Луганської області «Про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимоги законодавства про працю» від 30 січня 2012 року
  • Постанова Ленінського районного суду м. Харкова «Про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про працю» від 6 березня 2012 року

Актуальні нормативні акти

  • Лист Міністерства соціальної політики України «Щодо звільнення працівника, який не витримав випробування» від 4 квітня 2012 року № 54/06/187-12
  • Роз’яснення Державної служби України з питань захисту персональних даних «Щодо згоди на обробку персональних даних» від 5 червня 2012 року № 10/2302-12
  • Рекомендація Державної служби України з питань захисту персональних даних «Ліквідація юридичної особи. Що робити з персональними даними?» від 8 червня 2012 року 

ПАМ’ЯТКА КАДРОВИКА

  • Коли не оплачується листок непрацездатності
  • Про мінімальну заробітну плату
  • За якими документами надається соціальна відпустка