Зміст журналу «Довідник кадровика» № 3, 2017


Шановні колеги!

Насамперед вітаємо з першим місяцем весни, що дарує нам перші квіти, перші теплі промені сонця, перші теплі дні. Якраз у березні відзначаємо свято весни, свято краси — Міжнародний жіночий день! Тож зі святом Вас, любі жінки! Хочеться висловити слова щирої вдячності за ваш звитяжний труд, за добрі справи. Ваша праця гідна найвищого визнання й пошани. Сьогодні українська жінка — це не тільки любляча мати й господиня, але й керівник підприємства, політик, науковець, вчитель, лікар. Усю свою енергію і тепло ви віддаєте родині, виховуєте дітей та онуків, дбаєте про добробут не тільки своєї оселі, а й всього суспільства в цілому. Тож нехай у кожному жіночому серці завжди палає вогник любові, надії і приязні до людей, а в кожній родині буде міцне здоров’я, тепло, затишок та радість.

У березневому номері журналу висвітлені теми про нещодавно прийняті зміни та нововведення у законодавстві, адже працівники кадрових служб, щоб бути успішними, мають грамотно виконувати свою роботу, постійновідстежувати нове у сфері трудового законодавства, соціального страхування та інших галузях права. Із новаціями в законодавстві України можна ознайомитися в рубриках «Практика кадровика», «Моніторинг законодавства» і «Шпаргалка кадровика», з яких ви дізнаєтеся про нову форму № 3-ПН, оновлену довідку про працівників з інвалідністю, обрання та призначення керівника державної наукової установи, про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та ін.

До того ж з паралельно з випуском третього номера журналу цьогоріч виходить перший спецвипуск «Листування й організація роботи зі службовими листами» (автор — Олена Загорецька), у якому розглянуто склад реквізитів службового листа, вимоги до виготовлення бланка листа, класифікацію службового листування, приклади оформлення текстів найбільш поширених видів листів, а також організацію роботи з вхідною та вихідною кореспонденцією.

Нагадаємо, що 31 березня завершується 2-й тур конкурсу «Кадровик року», тож долучайтеся до когорти професіоналів і будьте переможцями. А 21 квітня відбудуться щорічні VIII  Всеукраїнські кадрові збори. Запрошуємо вас взяти активну участь у цьому заході, де ви зможете поспілкуватися з кадровиками-практиками, найкращими фахівцями своєї справи, юристами та дізнатися про нові зміни в законодавстві, отримати відповіді на запитання, приємно і корисно провести час.

З повагою,
головний редактор

Ольга Харечко

_________________________________________________________

У № 3 «КАДРИ. Гарячі запитання кадровика» (щомісячного вкладення до журналу “Довідник кадровика”):

ЗАПИТАННЯ ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ

Галина БІЛОТКАЧ,
експерт гарячої лінії

Актуальні робочі ситуації
Експерт гарячої лінії відповідає на запитання читачів.

  • Чи треба в трудовій книжці працівника зазначати про строковий характер трудового договору?
  • Чи може пенсіонер звільнитися з роботи у зв’язку з «виходом на пенсію»?
  • Чи відрізняється скорочення чисельності від скорочення штату?
  • У якому розмірі провадиться оплата за роботу в нічні зміни?
  • Чи робиться запис у трудовій книжці про те, що особа є ФОП?

Відповіді на ці та інші запитання — на сторінках журналу.

ЗАПИТАЙТЕ ФАХІВЦЯ

Запитання — відповідь

Олена КОНОВАЛОВА
заступник директора департаменту з питань праці — начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці
Чи потрібно попереджати сумісників про скорочення посад за два місяці?

Тетяна МАКІЙЧУК
головний науковий консультант відділу із соціальних питань та праці Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України
Чи призначається неповнолітній дитині померлого працівника (вік працівника — 35 років) пенсія у зв’язку з втратою годувальника, якщо на день смерті він мав страховий стаж менше 5 років?

Микола ПОСТЕРНАК
експерт із питань соціального страхування
Якими документами підтвердити трудовий (страховий) стаж для оплати ЛН, набутий на території Російської Федерації?

Тетяна МАКСИМЕНКО
директор з управління персоналом ТОВ «ІТІ-ГРУП», переможець конкурсу «Кадровик року’2011» у номінації «Управління персоналом»
Як правильно розрахувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві?

Микола БОЙКО
доцент Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокат
Чи можна прописати в трудовому договорі умову, що працівник — водій автотранспортних засобів, звільняючись, має повернути витрачені на його навчання кошти?

Микола БОЙКО
доцент Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокат
Чи зберігається за працівниками, прийнятими на підприємство до набуття чинності Законом України «Про відпустки», відпустка раніше встановленої тривалості у разі переведення їх на інші посади?

_________________________________________________________

МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

ІНТЕРВЮ З ПРАКТИКОМ

Людмила ДЕНІСОВА
Проект Трудового кодексу України: чого очікувати?
Чи збережеться інститут трудових книжок? Чи матимуть профспілки ширші повноваження під час вирішення спірних питань? Чи передбачена проектом ТКУ спрощена процедура звільнення працівників?

ТРУДОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО

Зоя ВАСИЛЬОВА
Працівники на виборних посадах
Чому слід чітко дотримувати процедури обрання або звільнення обранного працівника? У чому полягають переваги письмового трудового договору? Якими правовими актами визначається правовий статус осіб, котрі працюють у громадських організаціях?

Оксана КАМАНОВА
Неповний робочий час: установлення, оплата праці, надання відпусток
Як визначити тривалість щорічної додаткової відпустки працівникові, який працює на умовах неповного робочого часу? Чи має право такий працівник на додаткову соціальну відпустку, «чорнобильську» відпустку? Як оплатити листок непрацездатності, поданий працівником, якому встановлено неповний робочий час?

КАДРОВІ СИТУАЦІЇ. ВИРІШУЄМО ПРАВИЛЬНО

Микола БОЙКО
Припинення трудових відносин з працівником, який не виходить на роботу з невідомих причин
Хто й куди має звертатися із заявою про факт безвісного зникнення працівника та його розшук? Що треба зазначати в заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою? Які дії може вчиняти роботодавець після визнання судом особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою?

ПРАКТИКА КАДРОВИКА

Тетяна МАКСИМЕНКО
Статистична звітність у 2017 році за формою № 7-ПВ (один раз на чотири роки): алгоритм дій кадровика
Які рядки звіту за формою № 7-ПВ заповнює кадрова служба? Як правильно розраховувати відповідні показники? У який термін подається звіт? Чи можна подати звіт в електронному вигляді? Яку відповідальність передбачено за неподання або невчасне подання звіту?

Тетяна МАКСИМЕНКО
Нова форма 3-ПН: на що звернути увагу кадровикові
На що треба звернути увагу кадровикові, заповнюючи нову форму № 3-ПН? Які нові строки подання передбачено? Які нові види звітності треба подавати?

Ольга СТАХІВ
У працівника змінено ім’я, дату народження: порядок внесення змін у документи
Як оформити наказ про внесення змін до трудової книжки, облікових та бухгалтерських документів? Як відобразити зміну імені, дати народження працівника в його трудовій книжці? Як виправити персональні дані в особовій картці працівника?

Юрій ВАСИЛЬЄВ
Організація військового обліку на підприємстві по-новому: алгоритм дій
Які заходи з ведення військового обліку мають виконуватися на підприємстві у семиденний строк? Які заходи мають виконуватися щомісяця до 5 числа? Які заходи мають виконуватися не рідше одного разу на рік? Які заходи мають виконуватися щороку до 1 грудня?

АКТУАЛЬНА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Микола ПОСТЕРНАК
Розмір допомоги по вагітності та пологах працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шести років
Як визначають розмір одноденного заробітку, якщо в розрахунковому періоді особа не працювала з поважних причин? Які причини вважаються поважними? Чи входить період відпустки для догляду за дитиною до виповнення їй шести років до страхового стажу?

ІЗ ДОСВІДУ ФАХІВЦІВ

Сергій КРАВЦОВ
Нормування праці кадровика
Як правильно визначити час, потрібний для виконання кадровиком окремих робіт? У чому полягає експертний метод оцінювання? Як правильно скласти фотографію робочого дня? Як визначити баланс робочого часу?

ОПЛАТА ПРАЦІ

Світлана ЦИМБАЛЮК
Мінімальна заробітна плата: порядок застосування у практиці оплати праці
Які виплати враховуються, а які ні під час обчислення розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального рівня? У якому порядку працівникові провадиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати? Як визначається мінімальний місячний посадовий оклад (тарифна ставка)?

ЕКОНОМІКА ПРАЦІ

Наталія ФЕДОРОВА
Перевірка факту подання е-декларацій:хто проводить, яким чином і в які строки
Хто має здійснювати перевірку факту подання суб’єктами декларування декларацій? Як відстежувати своєчасність подання декларацій? Яким чином повідомляти Національне агентство з питань запобігання корупції про встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій?

ПРОФЕСІЙНА КЛАСИФІКАЦІЯ

Олександр НОСІКОВ
Описи сучасних професій і посад
Що повинен знати й уміти директор комерційний? Якими особистісними професійно важливими якостями мають володіти завідувач складу та завідувач архіву?

ШПАРГАЛКА КАДРОВИКА

Оновлено довідки про працюючих осіб із інвалідністю
Відпустки державних службовців
Що зараховується до середньооблікової кількості штатних працівників
Атестація працівників
Оклад працівників за роботу в гірській місцевості у 2017 році

КАДРОТЕКА

Зразки записів до трудової книжки про прийняття на роботу (стажування)