...
Реєструйся

Атестація робочих місць за умовами праці: порядок проведення


Атестація робочих місць за умовами праці – комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності.

 

Які документи регламентують проведення атестації робочих місць за умовами праці

Основними чинними нормативними документами, що регулюють процес проведення атестації є:

  • Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ від 01 серпня 1992 року № 442 (далі — Прядок № 442);
  • Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Мінпраці від 01 вересня 1992 року № 41.

Читайте також: У МОЗ затвердили порядок дій при виявленні небезпеки впливу на працівників хімічних речовин

Атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

 

Мета атестації робочих місць за умовами праці

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження котрої визначаються у строки, передбачені колективним договором (не рідше ніж один раз на п’ять років) наказом по підприємству, організації. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а у разі відсутності профспілкової організації – уповноважена найманими працівниками особа.

Читайте також: Чи потрібно новоприйнятому працівникові повторно проходити навчання з охорони праці?

Атестація під час воєнного стану

Постановою КМУ від 30 червня 2023 року № 660 внесені зміни до пункту 4 Порядку № 442. Зокрема визначено, що атестація, строк проведення якої настав у період воєнного стану, за рішенням роботодавця, погодженим із профспілкою, проводиться протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться лабораторіями, атестованими Держпраці і МОЗ в порядку, визначеному Мінсоцполітики разом з МОЗ.

Оцінка умов праці

Оцінка умов праці під час атестації робочих місць проводиться з метою встановлення класів (ступенів) шкідливих умов праці відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ України від 08 квітня 2014 року № 248.

Читайте також: Як роботодавцеві провести моніторинг щодо належних умов праці?

Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, для здійснення пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством, а також за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

 

Матеріали атестації робочих місць є документами суворої звітності і зберігаються на підприємстві протягом 50 років.

За невчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці передбачена відповідальність.

Атестація робочих місць за умовами праці: порядок проведення

Атестація робочих місць за умовами праці: порядок проведення

Атестація робочих місць за умовами праці: порядок проведення

Атестація робочих місць за умовами праці: порядок проведення

Джерело: Управління Держпраці

Передплата 2024

Матеріали до теми


Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці: у яких випадках її складають
Порядок виявлення у працівника підозри на професійне захворювання, встановлення та підтвердження професійного захворювання, а також форми відповідних документів, визначені та ...
Програма психосоціальної підтримки на робочому місці наразі доступна для всіх підприємств
Тепер будь-яке підприємство задля покращення психічного здоров’я працівників має можливість запровадити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці, — інформує ...