...
Реєструйся

У МОЗ затвердили порядок дій при виявленні небезпеки впливу на працівників хімічних речовин


У МОЗ затвердили Порядок дій роботодавців у разі виявлення небезпеки впливу на працівників хімічних речовин та біологічних агентів наказом від 17 листопада 2023 року № 1976 (далі — Порядок).

Дотримання Порядку має захистити працівників від загрози для їх безпеки та здоров’я, що може виникати під впливом хімічних речовин та біологічних агентів, які є на робочому місці, або можуть з’явитися у процесі роботи з даними речовинами.

 

За Порядком, наймач (роботодавець) має повідомити працівника під розписку про умови праці та наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів і про можливі наслідки їх впливу на здоров’я.

Читайте також: Порядок нарахування та здійснення страхових виплат від нещасного випадку на виробництві буде оновлено

 

Піклуватися про безпеку працівників — обов’язок роботодавця

Оцінивши фактори ризику для здоров’я та життя, роботодавець має запобігати ураженню або негативному впливу шкідливих речовин на працівників. Якщо ж технічно неможливо замінити хімічні речовини та біологічні агенти на ті, що мають менший клас небезпеки для людей або змінити технологічний процес на більш безпечний, роботодавець повинен забезпечити, щоб такі речовини виготовлялися та використовувалися в закритій системі.

Коли і закрита система є технічно неможливою, наймач повинен убезпечити працівників шляхом використання засобів індивідуального та колективного захисту, а також зменшити час контакту з небезпечними речовинами.

Норми впливу хімічних і біологічних речовин

Важливо, що рівень впливу не повинен перевищувати норми, встановлені наказом МОЗ від 14 липня 2020 року № 1596 «Про затвердження гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин у повітрі робочої зони».

Читайте також: Чи потрібно новоприйнятому працівникові повторно проходити навчання з охорони праці?

Згідно з Порядком, роботодавець має контролювати, щоб працівники, виконуючи роботи, які можуть спричинити ризик забруднення або ураження хімречовинами та біологічними агентами:

  • не вживали їжу, напої та тютюнові вироби на тих робочих ділянках, де існує ризик забруднення такими речовинами;
  • були забезпечені спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту;
  • були забезпечені санітарно-побутовими та спеціальними приміщеннями для роздільного зберігання робочого або захисного одягу та особистих речей повсякденного користування.

 

Якщо у працівника виявлено професійне захворювання

Якщо під час медичного огляду у працівника виявлено захворювання або погіршення стану здоров’я, викликане впливом хімічних речовин та біологічних агентів або перевищенням їх гранично допустимої концентрації на робочому місці, роботодавець, керуючись висновками медогляду, повинен:

  • виконати рекомендації медпрацівника і створити безпечні умови праці згідно з висновком ЛКК закладу охорони здоров’я;
  • усунути або зменшити небезпеку, перевести працівника на альтернативне робоче місце, де відсутня небезпека повторного впливу шкідливої хімічної речовини та біологічних агентів;
  • організувати медичні обстеження всіх працівників, які піддавалися впливу шкідливої хімічної речовини та біологічних агентів;
  • провести розслідування професійного захворювання відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17 квітня 2019 року № 337.

Читайте також: Як роботодавцеві провести моніторинг щодо належних умов праці?

Цей наказ набере чинності з дня його оприлюднення. Станом на 18 грудня 2023 року він ще не опублікований.

Джерело: БУХГАЛТЕР.UA


Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій непрацездатності»

  • Вичерпно про порядок оформлення «лікарняних»
  • Надаємо готові зразки наказів
  • Гарантуємо письмову консультацію від експерта

тел.: 0 (800) 219-977, (067) 317-58-86
Е-mail: podpiska@mediapro.com.ua

 

Матеріали до теми


Президент зареєстрував законопроєкт про демобілізацію військовослужбовців-строковиків
Президент України зареєстрував у парламенті проєкт Закону про внесення змін до глави ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 25 березня ...
Нова професія — протезист-ортезист
Через війну, розв’язану росією, кількість поранених зростає щодня. Багато людей внаслідок таких поранень потребують протезування. Саме тому запровадження такої професії, ...
Діють інструкції до проведення іспитів на рівень володіння державною мовою
Національна комісія зі стандартів державної мови затвердила Інструкції до проведення іспитів на рівень володіння державною мовою. Відповідне рішення від 22 ...