...
Реєструйся

Безоплатного стажування в трудовому законодавстві не існує


Навколо стажування часто виникає низка запитань, пов’язаних із необхідністю укладати трудовий договір або оплачувати роботу стажиста. Держслужба зайнятості вказала на особливості проходження стажування.

1. Стажування без трудового договору можливе у визначених законом випадках.

Вкотре наголошують на роз’ясненнях Держпраці, що існує тільки два види стажування — стажування студентів/учнів і стажування зареєстрованих безробітних, які перебувають на обліку в службі зайнятості. Тому укладення договору про стажування у випадках, не передбачених законодавством, може трактуватись як неоформлення трудових відносин.

2. Стажування проходить за встановленою процедурою.

Договір про стажування студентів/учнів укладають у двох примірниках, один з яких зберігають на підприємстві, другий — у стажиста. Одночасно з укладенням договору про стажування керівник підприємства затверджує індивідуальну програму стажування та видає наказ про проходження стажування. У ньому зазначають строки і місце його проходження (структурний підрозділ), спеціальність (кваліфікація) або професія (кваліфікаційний рівень) стажиста, режим стажування, а також його керівник.

Стажування безробітних проводять за індивідуальною програмою, яку затверджує роботодавець і погоджує з центром зайнятості. Для організації професійного навчання безробітних центри зайнятості укладають договори з безробітним і роботодавцем (договір про професійне навчання безробітного у роботодавця).

Спасібо Марія «Практика та стажування: готуємо пакет документів», «КАДРОВИК.UA», 2019, № 5

3. Про проходженні стажування студентами й учнями до трудової книжки вносять записи.

Після завершення стажування до трудової книжки студента/учня вносять запис із зазначенням посади, періоду та місця проходження стажування, спеціальності (кваліфікації) або професії (кваліфікаційного рівня) стажиста. Підстава для таких записів — наказ про проходження стажування.

Інфотека  «Стажування: підміна понять»,«КАДРОВИК.UA», 2019, № 5

4. За певних умов виконання робіт у період стажування може оплачуватись.

Безоплатного стажування в трудовому законодавстві не існує. Роботодавець повинен виплачувати кошти, якщо в період набуття нових навичок особа виконує роботу. Типова форма договору про стажування студентів закладів вищої освіти та учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти прямо передбачає, що оплату проводять на підставі акта здачі-приймання виконаних робіт.

Якщо ж особа лише здобувала навички і знання, то оплата не обов’язкова.

Коли стажування проходить безробітний, то за час проходження професійного навчання та стажування на робочому місці за безробітним зберігають допомогу по безробіттю.

Матеріали до теми


Що має робити працівник, якщо він не погоджується із наказом про призупинення дії трудового договору?
В такому випадку працівник особисто або через профспілку може оскаржити такий наказ до Державної служби України з питань праці або ...
Про переведення зі строкового трудового договору на безстроковий
СИТУАЦІЯ Працівниця, котра заміщувала тимчасово відсутню колегу, уклала з роботодавцем строковий трудовий договір. Нещодавно вона дізналася, що колега звільнилася, тому ...
Мінекономіки про відмінності та сфери застосування трудового та цивільно-правового договору
Міністерство економіки України листом від 24 травня 2023 року № 4706-05/23807-09 «Щодо деяких питань трудового законодавства» надає роз’яснення про відмінності ...
На кого покладено організацію суспільно корисних робіт «Армії відновлення»?
Війна вплинула на зайнятість населення, зруйнувала багато робочих місць. Проєкт «Армія відновлення» запроваджено Урядом України восени 2022 року з метою ...