Чи може роботодавець під час прийняття на роботу запитувати у жінки про її вагітність?

Дата публікації: 21.10.2019

Фахівці Держпраці у Хмельницькій області відповіли на запитання: чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийнятті на роботу та як поводитися, якщо жінка повідомила про вагітність? 

Теоретично, якщо жінка не пройде випробування та буде звільнена за пунктом 11 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), то може на підставі медичної довідки по вагітності бути поновлена на роботі — як цьому запобігти на стадії укладання трудового договору?

В управлінні Держпраці зазначили, що під час працевлаштування в Україні жінок часто запитують про те, що не має ніякого відношення до професійних характеристик, але порушує їхній особистий простір, зокрема це запитання про стан жінки, в якому вона перебуває на момент працевлаштування.

Законодавство України передбачає заборону будь-яких проявів дискримінації за статевою ознакою. Про це йдеться, зокрема, в Конституції України (ст. 24), Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» від 8 вересня 2005 року № 2866-IV та у статті 2 КЗпП.

Крім того, відповідно до статті 184 КЗпП заборонено відмовляти у прийнятті на роботу жінкам із причин, пов’язаних із вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а також одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.

У разі відмови у прийнятті на роботу таким категоріям осіб роботодавець зобов’язаний повідомити їх про причину відмови у письмовій формі.

Своєю чергою, жінка може оскаржити таку відмову в суді. Тому при прийнятті на роботу ставити такі запитання є недоречно.

Щодо випробувального терміну. Статтею 26 КЗпП заборонено встановлення випробувального терміну вагітним жінкам; одиноким матерям, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.

Однак якщо жінка при прийнятті на роботу не повідомила про вагітність а повідомила про це під час проходження випробувального терміну. Звільнення такої жінки як такої, що не пройшла випробувальний термін, оскільки це є звільненням із ініціативи роботодавця заборонено законодавством (ст. 184 КЗпП).

Для підтвердження свого стану (вагітності) жінка має надати роботодавцю відповідний медичний висновок.