Головне управління Держпраці у Львівській області розповіло, як правильно вести табель обліку використання робочого часу, щоб не порушити трудове законодавство. Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах й організаціях регулюється наказом Держкомстатистики «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 5 грудня 2008 року № 489 (далі — Наказ № 489).
Наказом № 489 затверджено типову форму № 5 «Табель обліку використання робочого часу». Вона носить рекомендаційний характер і складається із мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. При необхідності форма може бути доповнена іншими показниками, необхідними для обліку на підприємстві.
У разі потреби можна застосовувати й іншу форму табеля обліку робочого часу, але при цьому обов’язковим є наявність первинного обліку показників щодо використання робочого часу, явок та неявок працівників, які визначено формами державних статистичних спостережень з праці (лист Державної служби статистики України «Щодо заповнення табеля обліку використаного робочого часу» від 12 січня 2012 року № 9/4-10/9).
На жаль, Наказом № 489 не визначено процедури ведення табеля обліку використання робочого часу. Табель є підставою для нарахування працівникам заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності, сум за період щорічних відпусток, інших виплат. Складений і підписаний відповідальною за ведення табеля особою та погоджений керівником організації табель подається до бухгалтерії.
Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Вiдповiдно табель обліку використання робочого часу заповнюється двiчi на мiсяць:
• за першу половину місяця — для нарахування авансових платежiв;
• за весь мiсяць — для розрахунку заробітної плати за мiсяць.
Наприкiнцi мiсяця в табелi обліку використання робочого часу пiдраховується загальна кiлькiсть вiдпрацьованих днiв i днiв неявок на роботу. Табель подається до бухгалтерiї завчасно для своєчасного розрахунку заробiтної плати.
Підприємство, установа, організація для обліку робочого часу самостійно має визначати:
— осіб, відповідальних за ведення обліку використання робочого часу працівниками та оформлення табелів;
— посадових осіб, які мають засвідчувати своїми підписами інформацію, зазначену в табелях;
— строки подання табелів на підпис відповідним посадовим особам;
— строки подання табелів до бухгалтерії для нарахування заробітної плати;
— порядок унесення до табеля відомостей про нових працівників та вилучення з нього відомостей про звільнених працівників;
— правила та порядок присвоєння працівникам табельних номерів;
— правила і порядок коригування відомостей про фактичну роботу та відсутність працівників на роботі.
Джерело: з матеріалів Держпраці