...
Реєструйся

Держслужба зайнятості прокоментувала перехід України на 4-денний робочий тиждень


Ми вже розповідали про позицію очільника парламентського фінансового Комітету Данила Гетманцева щодо ідеї запровадити робочу чотириденку. Прокоментували цю позицію і в Державній службі зайнятості. Їхній прогноз не надто оптимістичний.

«Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки, ухвалено спеціальний закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Святкові дні під час війни вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати чи компенсації додатковим відпочинком. А залучати до роботи у вихідні під час війни можливо без згоди профспілки. Максимальний тижневий обсяг робочих годин — до 60 замість звичайних 40 годин», — йдеться у повідомленні служби.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77

Водночас там визнали, що у мирні часи розмова про перехід на чотириденний робочий тиждень можлива. Так, сьогодні Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об’єднані Арабські Емірати вже впроваджують у своїх країнах модель скороченого робочого тижня в окремих галузях економіки. У Польщі стартував експеримент, в якому роботодавці можуть запропонувати своїм працівникам альтернативні моделі скороченого робочого часу.

Спеціалісти Державної служби зайнятості пояснюють, що в Україні чотириденний робочий тиждень на законодавчому рівні не передбачений. Згідно з Кодексом законів про працю стандартними передбачено 40 годин на тиждень. Скорочення цього часу можливе для неповнолітніх, людей з інвалідністю або за домовленістю з роботодавцем. До того ж в умовах воєнного стану на окремих об’єктах критичної інфраструктури тривалість робочого тижня збільшена до 60 годин.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua

«Наразі в країні відсутні законодавчі ініціативи стосовно скорочення тривалості робочого тижня, проте наявні у Служби вакансії від роботодавців диференціюються за режимом робочого часу. Є робочі місця, які пропонують 5-денний робочий тиждень, неповний чи ненормований робочий час, підсумований облік робочого часу, роботу змінами, з поділом робочого дня на частини та у нічний час», — пояснює заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Державної служби зайнятості Євгенія Підлісна.

Наразі країни, які запровадили чотириденний робочий тиждень, відзначають, що найкраще такий графік підходить для ІТ-сектору, креативних та аналітичних професій та для сфери з оплатою за результат. Найбільш незручним такий робочий тиждень є для сфери послуг, виробництва, аграрного сектору та робочих місць з погодинною оплатою праці. «Поки що чотириденний робочий тиждень в Україні можливий у форматі локальних домовленостей», — кажуть у ДСЗ.

Джерело: ДСЗ

«КАДРОВИК.UA», друкований журнал на 2026 рік

Матеріали до теми


Чи може працівник вимагати для себе дистанційну роботу?
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього ...
Мін’юст роз’яснює щодо права на відпустку та відповідальності роботодавця за його порушення
Право на відпустки мають усі працівники (громадяни України, іноземці та особи без громадянства), які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, ...
Мінекономіки презентувало Стратегію зайнятості населення-2030
Міністерство економіки України провело громадське обговорення перших напрацювань розробки Стратегії зайнятості населення України-2030. Ця стратегічна рамка має стати практичним інструментом ...